Trwa ładowanie...

Oryginalna Enigma trafi do polskiego muzeum. Jest warta 200 tys. dolarów

Muzeum Historii Polski podpisało z amerykańską firmą Prescient list intencyjny o współpracy. To porozumienie umożliwi zakup unikatowego egzemplarza niemieckiej maszyny szyfrującej - Enigmy. Jej wartość szacuje się na około 200 tys. dolarów.

Oryginalna Enigma trafi do polskiego muzeum. Jest warta 200 tys. dolarówŹródło: East News, fot: Steve Meddle/REX Shutterstock
d2783vm
d2783vm

Egzemplarz, który stanie się jednym z głównych eksponatów w zbiorach Muzeum Historii Polski, to Enigma I. Został skonstruowany na początku lat 30. XX wieku, jeszcze przed rozpoczęciem seryjnej produkcji tego modelu. Maszyna jest w doskonałym stanie, z niemal kompletnym wyposażeniem. I wciąż działa.

Zakup zabytkowego mechanizmu umożliwiła amerykańska firma Prescient. W środę podpisano w tej sprawe list intencyjny. Dzięku umowie z Amerykanami, polskie muzeum dostanie wsparcie finansowe, które pozwoli na wzbogacenie ekspozycji o legendarną maszynę szyfrującą.

- Złamanie kodu Enigmy przez polskich matematyków jest jednym z kluczowych elementów współczesnej historii Polski i świata. W naszym Muzeum znajdzie się największa w kraju ekspozycja o historii Polski i nie byłaby kompletna bez maszyny Enigma. Chcielibyśmy podziękować Prescient za zobowiązanie się do sfinansowania przyszłego zakupu - mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Muzeum Historii Polski

Wartość (nie tylko) historyczna

Enigma została rozszyfrowana w 1932 roku przez pracownika Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Marian Rejewski po raz pierwszy odczytał wiadomości wysyłane za jej pomocą. "W dalszych latach w pracy kryptologicznej pomagali mu dwaj inni wybitni matematycy, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski" - czytamy na stronie muzeum.

d2783vm

Podobny, trójwirnikowy egzemplarz (choć pochodzący ze znacznie późniejszego okresu, bo z 1943 roku), został sprzedany na aukcji w Sotheby's dwa lata wcześniej. Ostateczna cena wyniosła wtedy 149 tys. funtów, czyli około 200 tys. dolarów (ponad 740 tys. złotych). Rekord należy jednak do Enigmy wystawionej przez dom aukcyjny Bonhams w 2012 roku. Wylicytowano ją za 172 tys. funtów, czyli prawie ćwierć miliona dolarów (ponad 830 tys. złotych).

Maszyna powinna trafić do muzeum pod koniec listopada, jednak będzie można ją zobaczyć dopiero w 2021 roku, po otwarciu stałej siedziby polskiej placówki w Warszawie. Koszt inwestycji na terenie żoliborskiej Cytadeli ma wynieść ponad 750 mln złotych.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Muzeum Historii Polski

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz także:
Warszawski Tetris podbił sieć. Patryk Jaki skomentował słynne zdjęcie

d2783vm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2783vm