Trwa ładowanie...

Osiem nowych "czarnych punktów" na Mazowszu. "Najczęstszą przyczyną tragedii są lekkomyślność i alkohol"

Czarnych punktów jest już 140 na całym Mazowszu.

Osiem nowych "czarnych punktów" na Mazowszu. "Najczęstszą przyczyną tragedii są lekkomyślność i alkohol"
d2rt3mv

W tym roku na Mazowszu pojawi się osiem nowych "czarnych punktów" wodnych, m.in. nad Wisłą, Narwią i Bugiem - poinformowała policja. Tzw. czarne punkty to miejsca, w których doszło do największej liczby wypadków nad wodą. Jest ich już 140 na całym Mazowszu.

O ryzykownych kąpielach w miejscach niestrzeżonych przez ratowników mówili w środę marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz przedstawiciele policji i WOPR podczas konferencji w stołecznym Komisariacie Rzecznym Policji.

W 2016 r. na terenie całego Mazowsza doszło do 52 utonięć. Jak pokazują statystyki, najczęściej do tego typu wypadków dochodzi na niestrzeżonych kąpieliskach. Policja ostrzega, że wiele z nich nie jest dostosowanych do kąpieli – nieuregulowane dno i niebezpieczne prądy to tylko niektóre z zagrożeń.

Od ośmiu lat samorząd województwa mazowieckiego wspólnie z mazowiecką policją oznacza tzw. czarnymi punktami miejsca, w których doszło do największej liczby wypadków. W tym roku pojawi się kolejnych osiem tablic ostrzegawczych, a 46 zostanie wymienionych. Razem jest ich już 140 na całym Mazowszu.

d2rt3mv

Nowe "czarne punkty" wodne pojawią się w miejscowościach: Ostrołęka (rzeka Narew, dwie tablice), Kruki (pow. ostrołęcki, wyrobisko pożwirowe), Czerwińsk nad Wisłą (pow. płoński, rzeka Wisła), Jednorożec (pow. przasnyski, rzeka Orzyc), Ponikiew (pow. pułtuski, rzeka Narew, tzw. Biała Góra), Brańszczyk (pow. wyszkowski, rzeka Bug) oraz Lubiel Nowy (pow. wyszkowski, rzeka Narew).

- Najczęstszą przyczyną tragedii nad wodą są lekkomyślność i alkohol. Niestety, wypoczywając, zapominamy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa. Nawet w chwilach relaksu powinniśmy pamiętać o tym, że bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych zależy od tego, jak poważnie potraktujemy zagrożenie – zaznaczyła nadkom. Agnieszka Gajewska-Kosim, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji.

Aby zapobiegać wypadkom w wodzie i nad wodą, policja prowadzi akcję "Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą". Informacje o akcji oraz o zasadach bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku można znaleźć na stronie www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda .

Źródło: (PAP)

d2rt3mv

Oprac. Karolina Pietrzak

d2rt3mv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rt3mv