Trwa ładowanie...

Ostatnie pożegnanie "Gryfa". Bohater Powstania spoczął na Powązkach

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, "Gryf" może być wzorem dla młodego pokolenia.

Share
Ostatnie pożegnanie "Gryfa". Bohater Powstania spoczął na Powązkach
d4exoao

Janusz Brochwicz-Lewiński, pseudonim "Gryf" został w środę pochowany na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim. W jego ostatnim pożegnaniu wzięło udział setki osób.

Pogrzeb miał charakter państwowy i odbył się w honorowej asyście żołnierzy. Uroczystości rozpoczęły się od mszy żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, następnie odbyła się ceremonia na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

" Gryfa " żegnali weterani II wojny światowej, młodzież szkolna i osoby ze środowisk patriotycznych. Pojawili się też przedstawiciele władz państwowych, na czele z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem.

- Całym życiem służył Polsce, jako żołnierz, który w powstaniu warszawskim przeszedł do historii. I zawsze w niej zostanie jako dowódca obrony Pałacyku Michla - powiedział w trakcie uroczystości Antoni Macierewicz .

d4exoao

Wzór dla młodych

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że "Gryf" może być wzorem dla młodego pokolenia. - Poświęciłeś tyle lat na dawanie świadectwa, kształtowanie ich świadomości, poczucia więzi z ojczyzną i obowiązku wobec niej. Dziękujemy za twoje wielkie, bohaterskie i piękne życie - mówił prezydent w ostatnich słowach skierowanych do " Gryfa ".

Generał Brochwicz-Lewiński zmarł 5 stycznia w Warszawie, miał 96 lat. Był m.in. żołnierzem Batalionu AK "Parasol" oraz dowódcą obrony Pałacyku Michla podczas Powstania Warszawskiego. 12 stycznia prezydent Andrzej Duda mianował go pośmiertnie generałem dywizji.

Źródło: PAP/Wawalove.pl

d4exoao

Podziel się opinią

Share
d4exoao
d4exoao