Trwa ładowanie...

Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Petanque

"Gra w bule to przede wszystkim przebywanie z innymi, szacunek dla nabywanego latami doświadczenia oraz szkoła cierpliwości"

Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Petanque
d4lwcmf
d4lwcmf

Już 4 maja na Stadionie Syrenki przy Batorego 10 odbędą się Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Petanque, czyli bule. Impreza jest próbą połączenia charakterystycznej dla tej gry atmosfery pikniku z rywalizacją sportową o tytuł najlepszej drużyny w Warszawie.

Gra w bule (zwana też Petanką) to najbardziej egalitarna z gier – znosi różnice wieku, siły fizycznej, wytrzymałości, płci. O sukcesie w grze decydują technika (koordynacja ruchowa), koncentracja, taktyka i odporność na stres. Jednak gra w bule to przede wszystkim przebywanie z innymi, szacunek dla nabywanego latami doświadczenia oraz szkoła cierpliwości i pokory. Korzenie tej gry tkwią w w wysublimowanej kulturze spędzania wolnego czasu i szlachetnej rywalizacji.

Petanka należy do najliczniej reprezentowanych dyscyplin sportu na świecie – w samej Francji liczba licencjonowanych zawodników wynosi 600 tysięcy. Petanka jest uprawiana coraz częściej w Polsce, głównie w parkach i niewybetonowanych skwerach. W Polskiej Federacji Petanque zrzeszonych jest ponad 25 klubów.

d4lwcmf

W dużym skrócie gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki o średnicy 30 mm nazywanej po francusku cochonnet, co znaczy prosiaczek (w Polsce częściej używa się nazwy świnka). Każda partia składa się z kilku rozgrywek, a w każdej z nich gracz stara się umieścić swoją bulę bliżej świnki lub wybić punktujące (stojące najbliżej świnki) bule przeciwnika.

W turnieju grają drużyny trzyosobowe. Zapisy na turniej rozpoczynają się od godz. 8.00 rano, a Mistrzostwa rozpoczną się o 10.00. Wystarczy przyjść. Nie trzeba mieć własnych kul, można je wypożyczyć na miejscu. Uczestnicy Mistrzostw płacą wpisowe (100 zł od drużyny), przed zawodami będą organizowane szybkie kursy gry. W ramach wpisowego zawodnicy otrzymają zupę i danie z grilla, kawę, herbatę i wodę. Pierwsza nagroda wynosi 600 zł!

Otwarte Mistrzostwa Warszawy w Petanque
4 maja, start od godz. 8.00
Stadion Syrenki, ul. Batorego 10
Strona organizatora

Zobaczcie na wideo, jak gra się w bule w Nowym Jorku!

d4lwcmf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lwcmf