Trwa ładowanie...
d3l8dru

Papcio Chmiel obchodzi dziś urodziny!

Wszystkiego najlepszego!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papcio Chmiel obchodzi dziś urodziny!
d3l8dru

Najpopularniejszy autor komiksów w Polsce, grafik, rysownik i publicysta, nestor i mistrz polskich twórców komiksów, a przede wszystkim twórca Tytusa, Romka i A'tomka, Henryk Jerzy Chmielewski obchodzi dziś 93. urodziny.

Urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Karierę graficzną rozpoczął w 1947 roku jako rysownik w „Świecie Przygód”, a następnie w „Świecie Młodych”. Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”, która wyznaczyła poziom komiksowej narracji, warsztatu i humoru w twórczości dla młodszych czytelników. W 2016 roku Tytus de ZOO obchodził będzie 59. urodziny!

Henryk Jerzy Chmielewski był wielokrotnie nagradzany za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury; został odznaczony m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego).
Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu.

d3l8dru

Papcio nadal mieszka i pracuje w Warszawie. Czytelnicy, którzy wychowali się na jego twórczości, z nostalgią witają dzisiaj wznowienia znanych książeczek, kupują je swoim dzieciom i niecierpliwie czekają na nowe przygody ulubionych bohaterów dzieciństwa.

Wszystkiego najlepszego Papciu!

Przeczytajcie też: Małego jeżyka porzuciła mama. "Był tak wygłodniały, że trudno go było oderwać od butelki"

d3l8dru

Podziel się opinią

Share
d3l8dru
d3l8dru