Trwa ładowanie...

PiS do prezydent Warszawy: gdzie raport o stratach wojennych? "Ten dokument się nie nadaje"

"Raport o stratach wojennych Warszawy" to opublikowany w 2004 roku dokument opracowany na zlecenie ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.

PiS do prezydent Warszawy: gdzie raport o stratach wojennych? "Ten dokument się nie nadaje"
d4764mu
d4764mu

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna opublikować w języku niemieckim raport o zniszczeniach stolicy opracowany przez administrację Lecha Kaczyńskiego - uważa radny PiS na warszawskim Mokotowie Jacek Ozdoba. Prezydent powinna przestać "bać się Niemców" - dodał.

"Raport o stratach wojennych Warszawy" to opublikowany w 2004 roku dokument opracowany na zlecenie ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego przez zespół ekspertów. Zawiera ewidencje strat ludności cywilnej oraz w infrastrukturze miasta poniesionych w czasie II wojny światowej. Z raportu wynika, że straty te wyniosły ponad 45 mld dolarów. Za kadencji Lecha Kaczyńskiego ogłoszono przetarg na tłumaczenie i wydanie raportu w formie albumu. Do wydania jednak nigdy nie doszło.

"Głoszenie prawdy"

- Apelujemy do pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o natychmiastowe wydanie publikacji w języku niemieckim, udostępnienia w formie elektronicznej lub odstąpienia praw autorskich na rzecz innego organu państwa - zaapelował radny Jacek Ozdoba podczas piątkowej konferencji przed stołecznym ratuszem.

Jacek Ozdoba i obecny na spotkaniu adwokat Stefan Hambura uważają, że gdyby Gronkiewicz- Waltz nie wstrzymała decyzji prezydenta Lecha Kaczyńskiego o wydaniu raportu dotyczącego zniszczeń Warszawy w języku niemieckim, dziś poziom dyskusji i skali zakłamania historycznego byłby inny. - Być może nie byłoby "polskich obozów koncentracyjnych - powiedział radny.

d4764mu

Adwokat podkreślał, że album w języku niemieckim został przygotowany ponad 11 lat temu i do dziś nie został udostępniony opinii publicznej. Jest to jego zdaniem działanie szkodliwe, bo "problem zakłamywania historii jest ogromny".

Zdaniem Jacka Ozdoby, "prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz obawia się Niemców, co jest niezrozumiałe".

- Prezydent miasta, które hitlerowcy zrównali z ziemią, ma obowiązek dbać o prawdę historyczną i głoszenie prawdy - dodał Hambura.

Radny PiS zaapelował do Hanny Gronkiewicz-Waltz, aby "prawidłowo" prowadziła politykę historyczną miasta. - Prezydent Warszawy powinna pokazywać prawdę historyczną, a nie ją ukrywać - powiedział Ozdoba.

d4764mu

Rzecznik prezydent Bartosz Milczarczyk zapytany o raport przez PAP, powiedział, że nie jest to raport, ale "zestawienie". Dodał, że dokument jest w języku polskim i jego zdaniem "nie nadaje się on do przedstawienia jako element uzyskania reparacji".

źródło: PAP

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Lotnisko w Modlinie ma kłopoty. Będzie decyzja o zamknięciu?

d4764mu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4764mu