Trwa ładowanie...

Pl. Narutowicza w rejestrze zabytków? Konserwator wszczęła postępowanie

Kolejna decyzja nowej konserwator

Pl. Narutowicza w rejestrze zabytków? Konserwator wszczęła postępowanie
d2gakaj
d2gakaj

Barbara Jezierska, nowy Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczęła postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków województwa mazowieckiego układu urbanistycznego placu Narutowicza. Jej poprzednik wnioski o taki wpis odrzucał.

Jak poinformowała WawaLove.pl Agnieszka Żukowska z biura prasowego Konserwatora, celem ochrony obszaru jest "zachowanie zabytkowej struktury przestrzennej układu, ukształtowanej w oparciu o historyczne podziały własnościowe, zabudowę i zieleń". - W związku z tym wszelkie działania, mogące wpłynąć na charakter placu, wymagają uzgodnienia z konserwatorem zabytków - podkreśla Żukowska. Poprzedni Konserwator Rafał Nadolny jeszcze w 2015 r. odmówił wszczęcia postępowania w tej sprawie. Jeden z wniosków organizacja społeczna, drugi osoby prywatne. - Obecne postępowanie prowadzimy bez wniosku, z urzędu - wyjaśnia rzeczniczka Konserwatora.

Wielki powrót

Barbara Jezierska zastąpiła Rafała Nadolnego na stanowisku Wojewódzkiego Konserwatora w lutym tego roku. Jezierska, z wykształcenia architekt, pełniła już tę funkcję w latach 2007 – 2011. Została odwołana za kadencji wojewody Jacka Kozłowskiego, który zarzucił jej niedostateczne wypełnianie obowiązków. Wówczas za Jezierską wstawili się społecznicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, opiekujących się zabytkami. Przedstawiciele 34 organizacji podpisało się pod apelem do Bogdana Zdrojewskiego, ówczesnego ministra kultury, w obronie Jezierskiej. Nie udało się. - Przez lata poprzedniej kadencji byłam mobbingowana. Nie ukrywam tego. Na pewno nie były to lata, które mogłam dobrze wykorzystać na swoim stanowisku. Cały czas musiałam odpierać nieprawdziwe zarzuty. Z wielką przykrością wracam wspomnieniami do tamtego okresu - mówi WawaLove.pl Jezierska.

Tuz po objęciu stanowiska nowa konserwator wszczęła postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych woj. mazowieckiego – zgodnie z treścią wniosku „zespołu pawilonu handlowego Emilia, składającego się z dawnego pawilonu ekspozycyjnego oraz wnętrz handlowych, dawnej kawiarni i zaplecza administracyjno-biurowego w przyziemiu i pierwszej kondygnacji budynku mieszkalnego przy ul. Pańskiej 3, połączonych łącznikami nad pasażem między pawilonem i budynkiem mieszkalnym”, położonych w Warszawie przy u. Emilii Plater 51 oraz Pańskiej 3.

d2gakaj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gakaj