Trwa ładowanie...
d2oeit0

Plac Defilad zmieni się nie do poznania! [ZDJĘCIA]

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plac Defilad zmieni się nie do poznania! [ZDJĘCIA]
d2oeit0

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i teatr TR Warszawa zaprezentowali efekty wielomiesięcznego postępowania, w wyniku którego wyłoniono architekta nowego zespołu budynków na placu Defilad.

Czytaj też: Odzyskiwacz kamienic pozywa aktywistów za interaktywną "Mapę Reprywatyzacji"

Na zaprezentowanych wizualizacjach nie zobaczymy jeszcze ostatecznej wersji projektu, jednak wiadomo już, kto będzie nad nimi pracował. Jak czytamy na stronie MSN, najbardziej "miastotwócza" okazała się propozycja pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku.

d2oeit0

Tak będą działały ulokowane na pl. Defilad placówki:

Muzeum Sztuki Nowoczesnej stanie wzdłuz ulicy Marszałkowskiej, a elewacje budowli mają być przeszklone i otwarte na miasto - tak jak obecniewygląda to w siedzibie MSN w byłytm domu meblowym "Emilia". Wnętrze zostanie podzielone na trzy duże strefy. Kolekcję stałą będzie można oglądać w typowo muzealnym otoczeniu. Osobno funkcjonować będzie przestrzeń stworzona dla wystaw czasowych. Na parterze ulokowana będzie "galeria szybkiego reagowania", czyli przestrzeń dla organizowania mniejszych wydarzeń i wystaw. Serce budynku stanowić będę otwarte audytorium.

Teatr TR Warszawa stanie w sąsiedztwie teatru Studio w PKiN. W nowej placówce znajdzie się miejce na aż cztery sceny. duża Jedna stanowić będzie odrębną całość. Trzy pozostałe będą miały za to wspólną - i do tego obrotową! - widownię. W ten sposób nie będzie konieczna ciągła zmiana dekoracji do poszczególnych spektakli - po zakończeniu jednego, widownia obróci się o 90 stopni, aby kolejny zobaczyć na innej scenie. Jedną ze scen będzie można dodatkowo otworzyć na przestrzeń miejską, poprzez usunięcie ściany.

**Muzeum i Teatr przystąpią do współpracy z architektem w przekonaniu, że jego koncepcja, stojąca za nią wizja architektury i wizja miasta oraz jego dotychczasowy dorobek, pozwolą na powstanie zespołu gmachów, które zmienią pustą, nieprzyjazną połać ziemi w sercu kraju w przestrzeń tętniącą kulturą i codziennym życiem wielkiego miasta, na miarę oczekiwań, jakie wobec swojej stolicy mają Polacy w trzeciej dekadzie wolności i drugiej dekadzie XXI wieku.**

Amerykańscy architekci zaplanują również wygląd samego placu Defilad , parku Świętokrzyskiego i pasażu między teatrem a muzeum.

d2oeit0

Muzeum będzie budowane na kredyt. Inwestycja pochłonie 270 milionów złotych. Teatr ma być budowany ze środków miejskich. Zakończenie budowy kompleksu budynków na pl. Defilad planuje się na koniec 2019 roku.

Czytaj też: Festiwal Foodtrucków i Mistrzostwa Burgerowe na placu Defilad!

d2oeit0

Podziel się opinią

Share

d2oeit0

d2oeit0