Trwa ładowanie...
d3l8dru

Plac Europejski nabiera kształtów. Fontanny już gotowe

Nowy miejski plac przyciągnie też odwiedzających restauracjami, barami i kawiarniami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plac Europejski nabiera kształtów. Fontanny już gotowe
d3l8dru

Nowy miejski plac, powstający w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego, wygląda coraz atrakcyjniej. Wśród zieleni pojawiły się już fontanny, kaskadowy strumień i jeziorko – właśnie trwają testy wodnych instalacji. W planach jest jeszcze szereg różnorodnych elementów aranżacji. Już niebawem plac budowy najwyższego biurowca w Polsce zmieni się w prawdziwą, zieloną enklawę, tętniącą życiem także po godzinach pracy biur.

Plac Europejski to przestrzeń publiczna zaprojektowana przez belgijskich architektów krajobrazu z pracowni Wirtz International Landscape Architects. Będzie to pierwszy w najnowszej historii Warszawy tak duży plac łączący funkcje publiczne i biznesowe. Od kilku miesięcy trwają intensywne prace przy realizacji projektu. Właśnie ukończono budowę wodnych instalacji.

U zbiegu ulic Grzybowskiej i Wroniej powstało okrągłe jeziorko z fontannami i podświetleniami, które dodatkowo zdobią wysokie drzewa. Z jeziorka wypływa na ponad 120-metrowej długości kaskadowy strumień o dnie wyłożonym kamieniami, który przecina plac – aż do stóp budynku wieżowego Warsaw Spire. Tam znajduje on swoje ujście przy nowoczesnej fontannie. Jetowe strumienie o różnej wielkości stworzą spektakl wodnych akrobacji. Dzięki podświetleniu przez wielobarwne reflektory staną się ciekawym, wieczornym widowiskiem.

d3l8dru

Wokół wodnych instalacji jest już mnóstwo zieleni. Wśród 80 wysokich drzew ze specjalistycznej szkółki w niemieckim Bruns, znajdują się metasekwoje, cypryśniki błotne oraz glediczje. Kolejna akcja nasadzenia drzew rozpocznie się w październiku tego roku, a ostatnie sztuki posadzone zostaną tuż po zamknięciu prac budowlanych, wiosną 2016 roku. W sumie na placu Europejskim zielenić się będzie 140 drzew. Pomiędzy budynkami kompleksu Warsaw Spire znajdą się również m.in. żywopłoty z buku zwyczajnego. Planowana liczba wszystkich roślin na placu Europejskim to ponad 14 tysięcy. Dotychczas posadzono około 4 tysięcy sadzonek.

Nowy miejski plac przyciągnie też odwiedzających restauracjami, barami i kawiarniami. Dawny budynek magazynowy przy ul. Wroniej zajmie restauracja Stixx Bar&Grill. Pozostałe obiekty restauracyjne i kawiarnie znajdą na parterach budynków A i C Warsaw Spire, na całym czwartym piętrze w budynku wieżowym A oraz w wolnostojącym pawilonie restauracyjnym. Lokale na parterach będą dostępne z poziomu placu – część z nich będzie miała otwierane, przeszklone elewacje.

Plac Europejski stanie się także areną dla wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Nie zabraknie tu również stacji rowerowej, mebli miejskich oraz letnich ogródków. Zakończenie wszystkich prac na placu Europejskim nastąpi w kwietniu przyszłego roku.

Przeczytaj też: Jeziorko Gocławskie wciąż w prywatnych rękach. Nielegalnie?

d3l8dru

Podziel się opinią

Share
d3l8dru
d3l8dru