Trwa ładowanie...
d21vief

Plac Grzybowski bez Teatru Żydowskiego. Trwa rozbiórka budynku

Był teatr, będzie biurowiec?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plac Grzybowski bez Teatru Żydowskiego. Trwa rozbiórka budynku
d21vief

Co dalej z Teatrem Żydowskim? Od piątku trwa rozbiórka budynku przy placu Grzybowskim - na jego miejscu ma zostać wybudowany wieżowiec przez firmę deweloperską Ghelamco. Co więcej, za protestowanie przeciwko zamknięciu budynku i jego rozbiórce Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce skreśliło z listy swoich członków Gołdę Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego.

Teatr Żydowski wynajmował siedzibę przy pl. Grzybowskim od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco. Plany deweloperskie zakładały zburzenie budynku i wybudowanie w jego miejscu biurowca, a także sceny Teatru.

Jak podaje Gazeta Stołeczna, rozbiórka ma potrwać około trzech miesięcy. - Sam budynek zniknie pewnie wcześniej, ale rozbiórka prowadzona jest w zgodzie z wymogami ekologicznej certyfikacji BREEM, więc podczas wywożenia gruzów będzie prowadzona ich segregacja – poinformował Radosław Górecki z firmy deweloperskiej Ghelamco. Kiedy pojawi się wieżowiec i nowa scena Teatru? Nie wiadomo: inwestor nie ma na razie pozwolenia na budowę dla nowego gmachu.

d21vief

Protesty i tułaczka

Ze względu na zły stan techniczny budynku oraz zagrożenie dla życia i zdrowia przebywającym w nim ludzi, 30 maja właściciel wraz z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o zamknięciu Teatru Żydowskiego. Wywołało to protest aktorów, którzy swoje spektakle demonstracyjnie wystawiali pod gołym niebem na pl. Grzybowskim. Później Teatr występował gościnnie w innych placówkach, aż w końcu przeniósł się na Senatorską 35. To jednak nie koniec tułaczki: za parę miesięcy przedstawienia w wykonaniu artystów z Teatru Żydowskiego będzie można obejrzeć w Fabryce Trzciny na Pradze.

Za protestowanie przeciwko zamknięciu budynku i jego rozbiórce Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce kilka dni temu skreśliło z listy swoich członków Gołdę Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego. „Nowoczesna siedziba naszej organizacji i mieszczący się w niej nowoczesny Teatr Żydowski dadzą impuls do odrodzenia się kulturalnego życia żydowskiego w Polsce” – zakomunikował w piątek Artur Hofman, przewodniczący TSKŻ.

Źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa/WawaLove.pl

d21vief

Oprac. Karolina Pietrzak

Przeczytajcie również: Padł kolejny rekord na lotnisku Chopina. "Milion pasażerów odprawionych w marcu"

d21vief

Podziel się opinią

Share
d21vief
d21vief