Trwa ładowanie...

Plac Grzybowski nie dla "Krytyki Politycznej"!

Zamiast świetlicy kulturalnej warszawiacy dostaną Muzeum Historii Żydów Polskich

Share
Plac Grzybowski nie dla "Krytyki Politycznej"!
d3ugfoz

Władze Warszawy zdecydowały, że lokal na pl. Grzybowskim (numer 2), na który dużą chęć miał wydawca "Krytyki Politycznej", nie będzie już brał udziału w konkursie. Dostanie go (bez konkursu) Muzeum Historii Żydów Polskich.

Przypomnijmy: władze Śródmieścia ogłosiły jakiś czas temu konkurs na użytkowanie tego lokalu. Konkurs dotyczył działalności kulturalnej na pl. Grzybowskim 2. Czynsz miał być preferencyjny, najemca mógł tam zarabiać. Najlepszą ofertę finansową złożyła "Krytyka Polityczna".

d3ugfoz

Oto, co się później stało: Najpierw przyszła decyzja od władz Śródmieścia, że "Krytyka" nie dostanie lokalu. Uzasadnienie było następujące: Organizacje powinny uwzględnić w ofercie kontekst związany z kulturą żydowską. Takie były oczekiwania władz Śródmieścia. Tyle, że nikt, z biorących udział w konkursie o tym nie wiedział. Odrzucono (najlepszą finansowo) ofertę, składający ją ponieważ nie uwzględnili oczekiwań władz Śródmieścia, o których nie wiedzieli. Paranoja? Owszem. Następnie prezydent Warszawy zdecydowała, że lokal nie będzie wystawiony w konkursie. Ma go dostać Muzeum Historii Żydów Polskich.

W obronie "Krytyki Politycznej" stanęło wiele ważnych osób i organizacji - m.in. Tadeusz Mazowiecki, Agnieszka Holland, Aleksander Kwaśniewski oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Na wszystkie zarzuty pod swoim adresem, pan Bartelski, burmistrz Śródmieścia odpowiadał, że decyzja odnośnie dalszego postępowania w tej sprawie należy do pani prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

I tak, zamiast świetlicy kulturalnej, warszawiacy dostaną Muzeum Historii Żydów Polskich.

d3ugfoz

Podziel się opinią

Share
d3ugfoz
d3ugfoz