Trwa ładowanie...
17-11-2017 09:43

Plac Piłsudskiego stał się terenem zamkniętym. Taką decyzję podjęło MSWiA

Sprawę skomentowała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Plac Piłsudskiego stał się terenem zamkniętym. Taką decyzję podjęło MSWiA
d4lzt9e
d4lzt9e

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak ustanowił pl. Piłsudskiego terenem zamkniętym - tak wynika z informacji Radia Zet. Tym prezydent miasta nie może ustanowić planu miejscowego zagospodarowania, ani wydać pozwolenia na budowę. Sprawę skomentowała już na Twitterze Hanna Gronkeiwicz-Waltz.

Pod koniec października wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera z PiS ogłosił, że przejmuje kontrolę nad placem Piłsudskiego, aby organizować tam uroczystości państwowe. Do tej pory placem Piłsudskiego administrowało miasto, a dokładniej Zarząd Dróg Miejskich. Taki zapis znajduje się w ewidencji gruntów.

Jednak, jak informuje Radio Zet, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak ustanowił plac Piłsudskiego terenem zamkniętym. Tym samym, prezydent miasta nie może ustanowić planu miejscowego zagospodarowania, ani wydać pozwolenia na budowę. Warto podkreślić, że do tej pory w stolicy terenami zamkniętymi były poligony, niektóre linie kolejowe i tereny Agencji Bepzieczeństwa Wewnętrznego.

. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak ustanowił Pl. Piłsudskiego terenem zamkniętym. Prezydent miasta nie może ustanowić na plac planu miejscowego zag. ani wydać pozwolenia na budowę. Do tej pory w stolicy tereny zamknięte to poligony,niektóre linie kolejowe i tereny ABW.

u2014 Mariusz Gierszewski (@MariuszGierszew)

d4lzt9e

Do sprawy odniosła się również prezydnet Warszawy, który podkreśliła w Internecie, że 31 październik jej zastępca Michał Olszewski i uprzedzali, że "dziwne zabiegi rządu wokół pl. Piłsudskiego skończą się kolejnym - po Sejmie i Krakowskim Przedmieściu - odgradzaniem barierkami jednego z centralnych miejsc w Warszawie"

"Te obawy potwierdza decyzja podpisana przez ministra Błaszczaka" - czytamy we wpisie Gronkiewicz-Waltz na Facebooku.

31.10 i uprzedzali, że dziwne zabiegi rządu wokół pl. Piłsudskiego skończą się kolejnym - po Sejmie i Krakowskim Przedmieściu - odgradzaniem barierkami jednego z centralnych miejsc w . Te obawy potwierdza decyzja podpisana przez .

u2014 Hanna Gronkiewicz (@hannagw)

d4lzt9e

O komentarz poprosiliśmy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Czekamy na odpowiedź.

Decyzję oddającą plac pod kontrolę wojewody wydał w październiku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. - Plac Piłsudskiego jest nieruchomością, której właścicielem jest skarb państwa. Jako właściciel ma prawo nią zarządzać w sposób swobodny - mówił WawaLove.pl Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Jednak na konferencji prasowej zorganizowanej przez władze miasta wiceprezydent temu zaprzeczył. - Uroczystości państwowe odbywają się na terenie Warszawy, nie na terenie należącym do skarbu państwa. To, co mówi wojewoda jest nieprawdą - powiedział Michał Olszewski.

d4lzt9e

Na placu Piłsudskiego odbywają się różne uroczystości państwowe, jak np. Święto Niepodległości 11 listopada, Święto Wojska Polskiego. Na wydarzenia często zapraszani są najważniejsi przedstawiciele państwa. Znajduje się tam również Grób Nieznanego Żołnierza. To właśnie w tym miejscu 2 czerwca 1979 papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą , w czasie której padły słynne słowa: u201eNiech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi" - głosił papież. Na pamiątkę tej mszy w 2009 roku postawiono na placu granitowy krzyż.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

*Przeczytajcie również: W Warszawie powstanie pomnik Jarosława Kaczyńskiego? Tego chce eurodeputowany PiS *

d4lzt9e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lzt9e