Trwa ładowanie...

Plan miasta stołecznego Warszawy z 1939 roku

Obejrzeć go można od dzisiaj w Muzeum Woli

Plan miasta stołecznego Warszawy z 1939 roku
d1fxibw
d1fxibw

To już trzecia odsłona projektu "Sala jednego eksponatu" w Muzeum Woli na Srebrnej. "Plan miasta stołecznego Warszawy z 1939 roku" został opracowany przez Instytut Kartograficzny im. E. Romera i wydany przez Książnicę-Atlas Zjednoczone Zakłady Kartograficzne i Wydawnicze Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych Spółka Akcyjna we Lwowie. Plan Książnicy-Atlas jest ważnym obiektem stołecznej kartografii.

Jego opracowanie wyróżnia odmienna od wcześniejszych planów grafika. Zamiast agresywnej kolorystyki stosowanej w kartografii miejskiej z przełomu XIX i XX wieku profesor Eugeniusz Romer wprowadził delikatne barwy. Odróżnia go też poziomicowe przedstawienie ukształtowania terenu. Podobnie jak inne plany międzywojenne przedstawia sieć ulic z przebiegiem linii tramwajowych i autobusowych oraz kolei. Nie pokazuje natomiast podziału administracyjnego miasta. Jednak nawet dzieło największego autorytetu kartograficznego nie jest wolne od uchybień. Profesor Eugeniusz Romer w taki sam sposób ukazał układy przestrzenne istniejące jak planowane inwestycje zapisane w Ogólnym Planie Zabudowania m.st. Warszawy z 1931 roku.

d1fxibw

*Sala jednego eksponatu: Plan miasta stołecznego Warszawy *
1-30 lipca 2014 r., Muzeum Woli, ul. Srebrna 12
Ekspozycja czynna: wtorek–niedziela, w godz. 12:00–18:00
Szczegółowe informacje i program: muzeumwarszawy.pl

Sala jednego eksponatu to najnowszy projekt wystawienniczy Muzeum Warszawy. W specjalnie zaaranżowanej sali co miesiąc pokazywany będzie jeden wyjątkowy obiekt z bogatej kolekcji Muzeum. Tematem przewodnim jest nowoczesność. Wybranym obiektom przyjrzymy się z wielu perspektyw: pod kątem artystycznym, historycznym, socjologicznym, jako dziełom sztuki, świadkom historii lub wytworom procesów społecznych i kulturowych zachodzących od końca XIX wieku w Polsce, Europie i na świecie.

Projektant Sali: Wojciech Cichecki

PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE

10.07.2014, 18:30 – wykład Pawła Weszpińskiego Kartografia warszawska dwudziestolecia międzywojennego

d1fxibw

19.07.2014, 12:00 ‒ GRA MIEJSKA Nieodbudowana Warszawa – śladami nieistniejących ulic. Odkrywanie śladów przedwojennej stolicy w dzisiejszej Warszawie. Gra rozpoczyna się o godz. 12:00 w Muzeum Woli. Potrwa dwie godziny, podczas których za pomocą przedwojennej mapy Warszawy trzeba będzie odnaleźć miejsca, które już dziś nie istnieją. Na zwycięzców czeka niespodzianka!

24.07.2014, 18:30 ‒ wykład Pawła Weszpińskiego Plan Warszawy Książnicy-Atlas z 1939. Nowoczesny plan, nowoczesne miasto, nowoczesne wydawnictwo

ZAJĘCIA EDUKACYJNE
Warszawa dzielnicami stoi
Grupa wiekowa: szkoła podstawowa (klasy I‒III, IV‒VI)
Maksymalna liczba uczestników: 30 osób
Bilet 100 zł od grupy (kasa Muzeum Woli, ul. Srebrna 12)
Zapisy: Dział Edukacji Muzeum Warszawy
Tel. 22 531 38 52, e-mail: edukacja@muzeumwarszawy.pl

d1fxibw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fxibw