Trwa ładowanie...

Płock. Panda mała zamieszkała w zoo

W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku (woj. mazowieckie) zamieszkała niespełna roczna panda mała. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.
Share
Płock. Panda mała zamieszkała w zoo
Płock. Panda mała zamieszkała w zooŹródło: Pixabay
d1qrc68

Laya, bo tak ma na imię nowa mieszkanka płockiego zoo, trafiła na Mazowsze z Parc Animalier d’Auvergne we Francji.

Płock. "Bardzo przyjaźnie nastawiona"

"Nowa mieszkanka okazała się bardzo przyjaźnie nastawiona zarówno do swojego towarzysza, jak i do opiekunów. Teraz Laya poznaje swój wybieg i układa sobie relacje z Harim. Sądząc po tym, jak dużo czasu spędzają wspólnie na jednej gałęzi, można sądzić, że się dogadają" – przekazał Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku.

d1qrc68

Jak tłumaczy ogród zoologiczny, nowa mieszkanka placówki ma dopiero niecały rok. Dołączyła ona do czteroipółletniego Hariego, mieszkającego w płockim zoo już od kilku miesięcy.

Panda w śniegu. Niezwykłe nagranie z waszyngtońskiego ZOO

"Poprzednia samica Zetka, była już staruszką i pożegnaliśmy ją w ubiegłym roku. Dożyła 12 lat, które dla pand małych są bardzo sędziwym wiekiem" – dodało płockie zoo.

d1qrc68

Panda mała jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Szacuje się, że w naturze żyje obecnie zaledwie ok. 10 tys. osobników. Gatunek ten występuje w Azji, głównie na obszarach od Himalajów do południowych Chin, do wysokości 4300 metrów n.p.m. W Nepalu panda mała nazywana jest "Nigalya ponya", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "pożeracz bambusa", natomiast w Chinach z powodu ubarwienia sierści zwana jest "Hun ho" - "ognisty ogon".

Wrogami pand małych są np. pantery śnieżne, sowy oraz inne duże ptaki drapieżne. Jednak największe zagrożenie dla tych zwierząt stanowi nie kto inny tylko człowiek wraz ze zwierzęciem domowym – psem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qrc68

Podziel się opinią

Share
d1qrc68
d1qrc68