Trwa ładowanie...
d1zj7px

Po II wojnie światowej ślad po nim zaginął. Obraz "Orlęta lwowskie" odnaleziony

Dotychczas płótno wybitnego artysty Stanisława Batowskiego można było podziwiać jedynie na zdjęciu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po II wojnie światowej ślad po nim zaginął. Obraz "Orlęta lwowskie" odnaleziony
d1zj7px

Funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji wspólnie z przedstawicielami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnaleźli i zabezpieczyli obraz Stanisława Batowskiego „Orlęta lwowskie” z 1936 roku. Dzieło zostało utracone w czasie II wojny światowej. Śledztwo prowadzi żoliborska prokuratura.

Stołeczni policjanci i pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafili na obraz wybitnego artysty Stanisława Batowskiego „Orlęta lwowskie” z 1936 r. Ustalono, że do jednego z domów aukcyjnych mieszczących się na terenie Żoliborza wstawił go mieszkaniec Warszawy . Mężczyzna powiedział, że płótno znajdowało się w jego rodzinie od kiedy pamięta. Z informacji ministerstwa wynikało jednak, że obraz przed wojną znajdował się w jednej ze szkół na terenie województwa świętokrzyskiego. Gdy Niemcy zajęli obiekt podczas wojny, płótno zaginęło. Pozostały jedynie przedwojenne zdjęcia obrazu wykonane w szkole.

Wszystko wskazywało na to, że obraz wystawiony do sprzedaży może w każdej chwili znaleźć nowego właściciela. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o pomoc przy zabezpieczeniu dzieła sztuki zwróciło się do funkcjonariuszy z Komendy Stołecznej Policji . 21 października funkcjonariusze wydziału kryminalnego wspólnie z przedstawicielami Wydziału Strat Wojennych Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych udali się do domu aukcyjnego, gdzie obecnie znajdował się obraz. Płótno zostało zabezpieczone.

d1zj7px

W tej sprawie zostało wszczęte śledztwo przez prokuraturę na Żoliborzu . Obraz znajduje się w Muzeum Rezydencji Królów Rzeczypospolitej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Źródło: KSP

Przeczytajcie również: Za darmo: badania znamion w Wojskowym Instytucie Medycznym. "Rak skóry - krzyk skóry"

d1zj7px

Podziel się opinią

Share

d1zj7px

d1zj7px