Trwa ładowanie...

Po protestach uczniów w warszawskim liceum odwołano rekolekcje z Terlikowskim

Pod petycją w internecie "Nie dla prelekcji Tomasza Terlikowskiego i Grzegorza Górnego w liceum Staszica" podpisało się dotychczas prawie 1600 osób.

Po protestach uczniów w warszawskim liceum odwołano rekolekcje z Terlikowskim
d3l26a3
d3l26a3

Katolicki dziennikarz Tomasz Terlikowski miał wystąpić w czasie rekolekcji w liceum Staszica. Zaprotestowali uczniowie. Dyrekcja szkoły spotkanie odwołała. Terlikowski się skarży: tam rządzi skrajna, liberalna, antykatolicka lewica.

„Zwarcie cywilizacji z perspektywy chrześcijanina” – to temat spotkania, które w środę w XIV LO im. Staszica przy ul. Nowowiejskiej miał poprowadzić dziennikarz Tomasz Terlikowski. Jego wystąpienie miało być częścią rekolekcji trwających w szkole od poniedziałku. W ich czasie uczniowie m.in. poznają taniec biblijny, oglądają „Misję” Rolanda Joffe, uczestniczą w spotkaniach tematycznych.

Część uczniów zaprotestowała przeciwko spotkaniu. Pod petycją w internecie "Nie dla prelekcji Tomasza Terlikowskiego i Grzegorza Górnego w liceum Staszica" podpisało się dotychczas prawie 1600 osób. - My uczniowie nie chcemy, aby do placówki edukacyjnej w roli prelegentów zapraszano ekstremistów religijnych, znanych z fanatycznych poglądów antykobiecych i ksenofobicznych. Panom redaktorom dziękujemy i prosimy o pozostawienie szkół w spokoju. Żądamy, aby dyrekcja liceum nie zapraszała w roli prelegentów ludzi, którzy promują mowę nienawiści - napisano w petycji.

Dyrekcja liceum spotkanie z Terlikowskim odwołała. – Autorem programu rekolekcji są nauczyciele religii, czyli ksiądz i katecheci. Program wzbudził moją wątpliwość. Po konsultacji z młodzieżą doszliśmy do wniosku, że spotkanie z tak kontrowersyjną osobą nie powinno odbywać się w szkole – mówi portalowi wyborcza.pl dyrektor liceum Regina Lewkowicz.

d3l26a3

Nie odwołano jednak spotkania z Grzegorzem Górnym, publicystą tygodnika „wSieci” i portalu Wpolityce.pl. W Staszicu ma opowiedzieć o objawieniach w Fatimie.

"Na takie poglądy nie ma miejsca w polskiej szkole. Lewica już ją wykradła"

Dla Terlikowskiego, który wyraził swoje oburzenie na Facebooku, to dowód na prześladowanie w Polsce konserwatystów. - Miałem wygłosić referat o obronie życia. Miałem, ale nie wygłoszę. Zakaz występów dla ludzi, którzy głoszą poglądy niewygodne dla lewicy i liberałów - to, jak się okazuje, już całkowita norma - pisze publicysta. Dostaje się też "Gazecie Wyborczej" za "pomoc w zmianie programu rekolekcji".

Zdaniem Terlikowskiego to nie przypadek, że "niespełna rok temu spotkanie z nim zostało odwołane przez Muzeum Sztuki Współczesnej, teraz przez LO im. Staszica". - Jak się okazuje na takie poglądy nie ma miejsca w polskiej szkole. Lewica już ją wykradła, i to mimo iż w MEN rządzi prawica. Jak widać „dobra zmiana” nie dotarła do LO im. Staszica. Tam nadal rządzi skrajna, liberalna, antykatolicka lewica - pisze Terlikowski.

Dyrektora telewizji Republika zabolało określenie "ekstremista religijny". "Jeśli za ekstremistę religijnego uważa się kogoś, kto w kwestii obrony życia, małżeństwa i rodziny głosi po prostu poglądy Katechizmu Kościoła Katolickiego, to w istocie trzeba w ogóle wygnać realnie wierzących katolików ze szkół. Innej drogi nie ma, bo przecież każdy katolik to antykobiecy ekstremista" - pisze na swoim profilu na FB.

d3l26a3

Jest oświadczenie szkoły

We wtorek Samorząd Uczniowski XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie opublikował oświadczenie na jednym z portali społecznościowych, w którym licealiści zapewniają, że "ich szkoła od zawsze była miejscem przyjaznym i tolerancyjnym dla wszystkich". - Pomimo różnicy poglądów nie jesteśmy podzieleni i szanujemy się nawzajem. Organy Samorządu Uczniowskiego zachowały w tej sprawie neutralność i nie miały związku ze zbieraniem podpisów pod różnymi petycjami oraz samym odwołaniem spotkania - czytamy w poście.

Samorząd podkresla również, że decyzja o odwołaniu spotkania została podjęcia wspólnie przez dyrekcje oraz katechetów organizujących rekolekcje. - Szkoła jest wolna od jakichkolwiek nacisków politycznych i stara się zachować neutralność światopogladową - dodają - Zależy nam, żeby opinia o XIV LO im Stanisława Staszica w Warszawie była wydawana na podstawie wieloletniej tradycji oraz osiągnięć na polu naukowym i nie tylko, a nie organizacji kontrowersyjnych spotkań.

Źródło: wyborcza.pl/Facebook/WP Wiadomości

Oprac. Karolina Pietrzak

d3l26a3
d3l26a3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l26a3