Trwa ładowanie...

Poda rozkład jazdy, zarezerwuje miejsce w kolejce, opowie o zabytkach. Nowa aplikacja dla warszawiaków

Program będzie dostępny wyłącznie w pięciu miejscach na świecie.

Poda rozkład jazdy, zarezerwuje miejsce w kolejce, opowie o zabytkach. Nowa aplikacja dla warszawiaków
d3wtyd9
d3wtyd9

Virtualna Warszawa - bo tak ma się nazywać aplikacja mobilna -* ma zrewolucjonizować poruszanie się po stolicy. Program będzie zawierał innowacyjne funkcje, które pozwolą inaczej spojrzeć na przestrzeń miejską.*

– Poszliśmy w inny aspekt mobilności, mianowicie, dostępności przestrzeni publicznej, bo z perspektywy każdego, kto ma smartfona i nie ma problemu z niepełnosprawnością czy dostępu do infrastruktury, nie jest barierą dzisiaj korzystanie z nowoczesnych aplikacji i rozwiązań, które dają te aplikacje mobilne. Barierą jest docieranie do grup, które są w pewien sposób wykluczone z tego – mówi wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski w rozmowie z serwisem transport-publiczny.pl.

Zadaniem Virtualnej Warszawy będzie min. informowanie o rzeczywistym czasie odjazdu pojazdów transportu publicznego. Po wpisaniu docelowego miejsca aplikacja ma podpowiadać jak tam dojechać, wraz z uwzględnieniem rzeczywistego ruchu autobusów i tramwajów. W odróznieniu od popularnego JakDojade.pl, z aplikacji będą mogły korzystać także osoby niewidome, bo program Virtualna Warszawa ma reagować na komendy głosowe. Dodatkowo będzie głosowo powiadamiał o bieżącej sytuacji.

d3wtyd9

Aplikacja będzie funkcjonować w oparciu o beacony ultradźwiękowe, które m.in. zainstalowano testowo na linii 185. W planach jest stworzenie sieci małych urzadzeń, które będą rozlokowane w całej Warszawie np. na urzędach. Ma powstać ponad 400 tys. beaconów.

Virtualna Warszawa nie będzie informować wyłącznie o transporcie: jeżeli smartfon odbierze sygnał od beacoina znajdującego się w ośrodku kultury, zaprezentuje bieżący repertuar. Urządzenia zainstalowane w urzędach mają w przyszłości same pobierać nam numerek i pilnować kolejki, tak by nie tracić czasu na zbędne oczekiwanie. Przechodząc obok pomnika, użytkownik aplikacji otrzyma notę historyczną, a w muzeum opis wystawy. Dzięki beaconom, dowie się również o najbliższych barach, restauracjach, kawiarniach.

Jak na razie aplikacja nie została udostępniona warszawiakom, jednak władze miasta zapowiadają premierę jeszcze w tym roku.

Stolica Polski otrzymała 1 milion euro na rozwój projektu Virtualna Warszawa, wygrywając konkurs Mayors Challenge, w którym pokonała 155 metropolii. Podobne aplikacje mają pojawić się jedynie w czterech innych miejscach na świecie: w Barcelonie, Sztokholmie, Atenach i angielskim Kirklees.

d3wtyd9
d3wtyd9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wtyd9