Trwa ładowanie...
d1hx2ky

Pogoda. Niszczycielskie burze z gradem przejdą przez Polskę

Silne burze suną przez Polskę. Po czwartkowych nawałnicach strażacy interweniowali ponad 400 razy. A to jeszcze nie koniec. IMGW wydało ostrzeżenia przed burzami z gradem dla dziewięciu województw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. IMGW wydało ostrzeżenia dla połowy Polski
Pogoda. IMGW wydało ostrzeżenia dla połowy Polski (WXCharts)
d1hx2ky

W piątek pogodę w kraju kształtować będzie zatoka niżowa związana z niżem znad Skandynawii. Przez Polskę z zachodu na wschód przemieszczał się będzie chłodny front atmosferyczny, który w ciągu dnia wraz ze wzrostem temperatury będzie się uaktywniał. Na przeważający obszar kraju - nad centralną i wschodnią Polskę - z południa nadal napływają ciepłe i wilgotne masy powietrza. Jedynie nad południowo-zachodnią część kraju dotrze nieco chłodniejsze powietrze z południowego zachodu.

Do południa na północy i na wschodzie będzie jeszcze pogodnie i słonecznie. Natomiast w pasie zalegania "wyciszonego” po nocy frontu atmosferycznego, czyli na zachodzie, w centrum i na południu będzie się mocnej chmurzyć i od czasu do czasu popada przelotny deszcz, a nawet gdzieniegdzie może już zagrzmieć.

d1hx2ky

Pogoda podzieli Polskę

Po południu front atmosferyczny przemieści się na wschód, wraz ze wzrostem temperatury uaktywni się i podzieli obszar Polski na dwa odmienne typy pogody.

Na zachodzie (od woj. zachodniopomorskiego i zachodniej części pomorskiego po Dolny Śląsk, Opolszczyznę oraz przeważającą część Śląska) pogoda się poprawi i tutaj do końca dnia będzie już pogodnie i słonecznie, ale tez chłodniej. Termometry wskażą od 22 do 25 stopni.

   ventusky
(ventusky)

Natomiast na wschodzie (od wschodniej części woj. pomorskiego, Warmii, Mazur i Podlasia przez Mazowsze i Lubelszczyznę po Podkarpacie, Małopolskę i południe Śląska) wraz ze wzrostem temperatury do 28 stopni, a w okolicach Warszawy nawet do 29, na niebie zaczną pojawiać się mocno wypiętrzone chmury kłębiaste Cumulonimbus, które przyniosą z sobą przelotne opady deszczu i burze.

Pogoda. Groźne burze

Uwaga, tych najgwałtowniejszych, popołudniowych burz należy oczekiwać na północnym wschodzie, na wschodzie i na południowym wschodzie, czyli we wschodniej części woj. pomorskiego, na Warmii, Mazurach i Podlasiu, na wschodzie Mazowsza i na Lubelszczyźnie, na południu Małopolski i Śląska oraz na Podkarpaciu.

d1hx2ky

Tutaj podczas burz popada krótkotrwały, ale ulewny deszcz, powieje porywisty wiatr do 80 km/h, a nawet lokalnie "sypnie” gradem.

   imgw
(imgw)

Zobacz także: W Polsce są elektrownie groźniejsze od Czarnobyla

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hx2ky

Podziel się opinią

Share
d1hx2ky
d1hx2ky