Trwa ładowanie...

Pogoda. Upał i burze z gradem. Walka nad polskim niebem

Pogoda. Trwa walka pomiędzy wyżem znad Rosji, a wieloośrodkowym niżem Atlantyckim. Zapowiada się niezwykle upalny i burzowy dzień. Synoptycy ostrzegają. Porywisty wiatr może łamać drzewa oraz zrywać trakcje energetyczne i połacie dachów.

Pogoda. Upał i burze z gradem. Walka nad polskim niebemŹródło: WXCharts
d8iv80b
d8iv80b

Pogoda. Nadal obszar Polski znajdował się będzie w zasięgu wyżu z centrum nad zachodnią Rosją i nieprzerwanie z kierunków południowych napływać będą bardzo cieple, a nad zachodnią, centralną i południową część kraju upalne i parne masy powietrza. Jednak pomimo przewagi wyżowej i słonecznej aury, to po południu uważajmy w pasie środkowym (od Pomorskiego i zachodniej Warmii przez Kujawy i zachodnie Mazowsze, Łódzkie i Świętokrzyskie po Małopolskę), w całym pasie wybrzeża oraz w Sudetach, bo tutaj dynamicznie wypiętrzą się chmury kłębiaste Cumulonimbus, które przyniosą z sobą opady przelotne deszczu i lokalne burze.

Uważajmy, bo popołudniowe i wieczorne burze będą gwałtowne z intensywnym deszczem od 15 do 25 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni oraz z porywistym wiatrem do 90 km/h, a nawet z lokalnymi opadami gradu - prognozują dla Wirtualnej Polski synoptycy Cumulusa.

Uwaga, przy tych gwałtownych burzach, z krótkotrwałym, ale ulewnym deszczem może dojść do lokalnych zalań lub podtopień, a porywisty wiatr może łamać drzewa oraz zrywać trakcje energetyczne i połacie dachów.

d8iv80b

Niestety, burze utrzymają się również w nocy i tak: w pierwszej części nocy lokalnych, już niegroźnych burz należy się spodziewać prawie w całym kraju, natomiast w drugiej części nocy gros z tych burz pozanika, a grzmieć będzie już tylko na północy i na wschodzie (w pasie od woj. zachodniopomorskiego po Podlasie, Mazowsze i Lubelszczyznę).

Pogoda. Wysokie temperatury

Ponownie w środę poza popołudniowymi burzami uważajmy również na upał, bo na zachodzie, w centrum i na południu kraju tj. w Zachodniopomorskiem, w Pomorskiem i na Kujawach, w woj. lubuskim, w Wielkopolsce, w Łódzkiem, na zachodzie i południu Mazowsza i w woj. świętokrzyskim oraz na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie, na Śląsku, w Małopolsce i na zachodzie Podkarpacia temperatura będzie wyjątkowo wysoka.

Z tym, że do 32 stopni temperatura podskoczy w woj. lubuskim, na zachodzie Zachodniopomorskiego, Wielkopolski i Łódzkiego oraz w centrum Śląska, a w pasie od Nowej Soli po Wschowę (woj. lubuskie) nawet do 33 stopni.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałami dla 15 województw. Na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu obowiązują także alerty przed burzami z gradem.

imgw
Źródło: imgw

Pogoda. Przestrzegamy:

- unikajmy przebywania na otwartym słońcu głównie około południa i we wczesnych godzinach popołudniowych;
- nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w samochodach;
- osoby starsze i osoby z chorobami układu krążenia w godzinach południowych i popołudniowych powinny pozostać w domu (jeżeli muszą koniecznie wyjść, to do godziny 10.00 - 11.00);
- pijmy dużo wody (2 - 3 litry dziennie);
- unikajmy używek (alkohol, kawa itd.);
- w miejsce używek pijmy soki owocowe (zawierają elektrolity) i sok pomidorowy (zawiera potas);
- jeżeli jest to możliwe, to zrezygnujmy z wysiłku fizycznego;
- nie zapominajmy o nakryciach głowy;
- nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych;
- opalając się nie zapominajmy o kremach ochronnych;
- chrońmy dzieci przed bezpośrednim słońcem;
- wchodząc do wody (kąpieliska) róbmy to powoli i rozważanie aby uniknąć szoku termicznego.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Gdańska

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Giżycka

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Warszawy

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Wrocławia

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Pogoda. Prognoza długoterminowa dla Zakopanego

pogoda.wp.pl
Źródło: pogoda.wp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8iv80b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8iv80b