Trwa ładowanie...

"Polak to nie tylko katolik". Dzisiaj w nocy otwierają się warszawskie meczety, synagogi, cerkwie i kościoły

Rusza wydarzenie Noc Świątyń.

"Polak to nie tylko katolik". Dzisiaj w nocy otwierają się warszawskie meczety, synagogi, cerkwie i kościoły
d41474r
d41474r

W Warszawie odbędzie się trzecia edycja Nocy Świątyń. - Chcemy pokazać, że Polak to nie tylko katolik, ale muzułmanin, protestant, żyd czy bahaita. Chcemy pokazać wyznawców innych religii, z którymi żyjemy w jednym kraju często od kilkuset lat, a o których wciąż zbyt mało wiemy - powiedział Zbigniew Bujak ze Stowarzyszenia Warszawa Wielu Religii .

- Noc Świątyń to wieloreligijne i wielokulturowe wydarzenie przywołujące kilkusetletnią tradycję tolerancji religijnej w Polsce - dodał Bujak.

Wydarzenie odbywa się również w Poznaniu i Krakowie. Zwiedzający będą mogli odwiedzić świątynie różnych wyznań oraz spotkać się z ich przedstawicielami - duchownymi i członkami danej wspólnoty religijnej. Bujak dodał, że każda z nich przygotowała swój program kulturalny.

"Zwiedzający będą mogli wysłuchać występów chórów i koncertów organowych, wypożyczyć 'żywą książkę', wysłuchać prezentacji i wykładów, obejrzeć film oraz wziąć udział w dyskusjach. Przede wszystkim będą mogli zadawać pytania i w ten sposób zweryfikować swoje dotychczasowe uprzedzenia i stereotypy krążące na temat danej religii" - podkreślił.

Przeciwdziałanie nienawiści

Podkreślił, że celem wydarzenia jest przeciwdziałanie nietolerancji, aktom mowy nienawiści i przestępstwom na tle nietolerancji religijnej. "Niestety w ostatnich latach widzimy ogromny wzrost tego typu zjawisk. Badania Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego pokazują, że współcześnie 95 proc. młodzieży spotyka się z mową nienawiści w internecie. Według raportów prokuratury w 2016 r. zgłoszonych zostało ok. 1600 przestępstw z nienawiści, najczęściej motywowanej religijnie. Jest to ogromny wzrost i my chcemy stworzyć platformę, która będzie temu przeciwdziałać. Noc Świątyń jest inicjatywą, dzięki której dowiadujemy się więcej o życiu wyznawców innej religii, a przede wszystkim możemy ich poznać" - powiedział Bujak.

d41474r

Poinformował, że w wydarzeniu uczestniczy ponad 20 świątyń różnych związków wyznaniowych m.in. Centrum Kultury Islamu, Centrum Wiary Baha'i, parafia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, kościół Ewangelicko-Augsburski Wniebowstąpienia Pańskiego, chram Rodzimego Kościoła Polskiego, cerkiew Kościoła Greckokatolickiego pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, zbór Kościoła Zielonoświątkowego czy synagoga im. Nożyków.

Odwiedź meczet, synagogę i kościół

"Po raz pierwszy w Nocy Świątyń uczestniczyć będą dwie świątynie muzułmańskie. Będzie także dwugłos judaistyczny - z jednej strony będziemy mogli odwiedzić synagogę ortodoksyjną, z drugiej - reformowaną, czyli bardziej liberalną w swoim odczytaniu zasad judaizmu" - zaznaczył Bujak.

Przypomniał, że pomysłodawczynią pierwszej Nocy Świątyń - zorganizowanej w ramach Kampanii Rady Europy "Bez nienawiści" - była inna członkini stowarzyszenia Aleksandra Żegota, dla której inspiracją stała się Noc Muzeów. "Patrząc na różnorodność Nocy Muzeów stwierdziła, że ciekawie byłoby pokazać różnorodność Warszawy w kontekście różnorodności religijnej" - wyjaśnił Bujak.

Noc Świątyń po raz pierwszy zorganizowana została w 2015 roku w Warszawie w ramach obchodów Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój, które przypadają 21 września. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Warszawa Wielu Religii, Kampania Rady Europy "Bez Nienawiści", Stowarzyszenie Lepszy Świat, Fundacja na Rzecz Różnorodności Polisfera oraz Grupa Wielokulturowy Kraków. W poprzedniej edycji wzięło udział ok. 4 tys. osób.

d41474r

Źródło: PAP

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Radny PiS: Gronkiewicz-Waltz nie wydała raportu o stratach wojennych Warszawy. "Ten dokument się nie nadaje"

d41474r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41474r