Trwa ładowanie...
dwjocu6

Politechnika Warszawska opracowuje pojazd przyszłości. "Nowa era transportu publicznego"

Czy w stolicy również pojawi się takie rozwiązanie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Politechnika Warszawska opracowuje pojazd przyszłości. "Nowa era transportu publicznego"
dwjocu6

Przyszłość komunikacji zbiorowej może za jakiś czas przybrać całkowicie nowe oblicze. Okazuje się bowiem, że zespół inżynierów z Politechniki Warszawskiej pracuje nad zupełnie nowym projektem.

W skrócie dotyczy on innowacyjnego modelu pojazdów PRT (Personal Rapid Transit). Pasażer wchodząc na specjalną estakadę, podawałby cel podróży a potem szybko i bez przystanków pośrednich docierał na miejsce przeznaczenia. Pojazdy zasilane napędem elektrycznym, mogłyby docelowo zabierać na pokład od 3 do 5 osób. Wygląda na to, że może więc nadejść nowa era dla pasażerów komunikacji miejskiej, choć na razie wiele samorządów podchodzi do tematu z dystansem.

- Trudności związane z wdrożeniem takich systemów na większą skalę wynikają z braku standardów dotyczących budowy i weryfikacji systemów PRT, niechęci decydentów w miastach do stosowania innowacyjnych i nie do końca sprawdzonych systemów transportowych. Z drugiej strony, jeśli nie zbuduje się linii eksperymentalnych, to nie odpowie się na wiele istotnych pytań - wyjaśnia prof. Iwona Grabarek z Wydziału Transportu PW.

dwjocu6

Warto podkreślić, że opracowany system nie stanowi bariery dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Będą one mogły korzystać z pojazdów bez pomocy osób trzecich. Od pasażera wymagana jest jedynie obsługa monitora dotykowego, co jest niezbędne do wyznaczenia celu podróży.

- Oczywiście naszym zadaniem jest wdrożenie zbudowanego w ramach projektu ECO-Mobilność systemu w formie pilotażowych linii lokalnych, np. połączenie nowych dzielnic mieszkaniowych z lokalnym węzłem transportowym, aby pokazać i przekonać zarówno decydentów, jak i użytkowników o zaletach tego transportu . Miastem, które jest gotowe podjąć takie wyzwanie jest Rzeszów, w ostatnich latach intensywnie wdrażający innowacyjne rozwiązania i to nie tylko w sferze transportu - podsumowuje prof. Grabarek.

Przeczytajcie też: Poszukiwany 38-latek wpadł na Bielanach. "Przemycał nielegalnych imigrantów z Węgier do Włoch"

dwjocu6

Podziel się opinią

Share
dwjocu6
dwjocu6