Trwa ładowanie...

Polski poeta laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta

Nagroda za całokształt twórczości dla Ryszarda Krynickiego

Polski poeta laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta
d3oplnh
d3oplnh

Nagroda im. Zbigniewa Herberta jest przyznawana w Warszawie od 2013 roku. Wyróżnia wybitnych światowych poetów za całokształt twórczości i nawiązuje do świata wartości, wokół którego krążyła praca literacka Zbigniewa Herberta. Przyznawana jest przez jury, w którego skład wchodzą wybitni światowi twórcy i znawcy literatury.

W tym roku po raz pierwszy laureatem nagrody został wyjątkowy polski poeta - Ryszard Krynicki. "Rzeczpospolita" określiła go jako milczącego buntownika. Urodzony w Austrii, debiutował w 1964 roku w poznańskim klubie "Od Nowa". W latach 70. i 80. związany był z opozycją i w konsekwencji został objęty zakazem druku. Większość z nas zna tekst jego autorstwa, śpiewany przez Grechutę i Turnaua - "Świat w obłokach".

Duży wpływ na twórczość Krynickiego miał właśnie Zbigniew Herbert, którego laureat znał osobiście.
- Zawdzięczam bardzo wiele przede wszystkim poezji i eseistyce Zbigniewa Herberta, im częściej wracam do jego wierszy, esejów i apokryfów, tym częściej odkrywam w nich dla siebie coś nowego - mówi "Rzeczpospolitej" Ryszard Krynicki.

Drogi Krynickiego i Herberta spotkały się nie tylko w poezji, wzajemnych dedykacjach, przyjaźni. Laureat tegorocznej nagrody w 1998 roku rozpoczął ogromną pracę wydawniczą skupiającą się między innymi na twórczości Herberta.

d3oplnh

Polski poeta odbierze Nagrodę im. Zbigniewa Herberta dziś na uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.
Wcześniejszymi poetami dzierżącymi laur zwycięstwa byli amerykańscy poeci: W.S. Merwin i Charles Smic.

Źródło: Rzeczpospolita

d3oplnh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oplnh