Trwa ładowanie...
d3g623z

Pomnik dla gen. Ścibora-Rylskiego. Jest inicjatywa

Związek Powstańców Warszawskich oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zdecydowały o budowie pomnika upamiętniającego generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego. Miałby stanąć w Parku im. Rydza-Śmigłego w 75. rocznicę wybuchu powstania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ruszyła zbiórka na budowę pomnika gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego
Ruszyła zbiórka na budowę pomnika gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d3g623z

Inicjatywa uczczenia w ten sposób zmarłego 3 sierpnia generała to pomysł Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Związku Powstańców Warszawskich. Na czwartkowej konferencji ogłoszono rozpoczęcie zbiórki pieniędzy na ten cel. Ustalono też lokalizację. Jak podaje "Rzeczpospolita", pomnik "Motyla" powstałby w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, w alei Ks. Stanka.

Miejsce i data odsłonięcia nie jest przypadkowa. Wybrano ją ze względu na walczący w tym rejonie w czasie powstania Batalion Czata 49. Kompania, którego dowódcą był Ścibor-Rylski, wchodziła w skład tej jednostki. Z kolei termin zakończenia budowy pomnika zaplanowano na 1 sierpnia 2019 roku. To właśnie wtedy warszawiacy będą obchodzić 75. rocznicę wybuchu powstania.

Organizatorzy zbiórki i pomysłodawcy wzniesienia pomnika chcą, aby miejsce upamiętniające generała było "drogowskazem dla kolejnych pokoleń". Ich zdaniem konstrukcja powinna oddawać skromność charakteru powstańca. Jednocześnie ma być godna. - Będzie to postument przedstawiający pana generała w dojrzałym wieku - przekonywał na konferencji Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców.

d3g623z

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat, dwa dni po 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na Powązkach. Wcześniej informowaliśmy o fatalnym stanie tej mogiły. Dzięki zbiórce darowizn, udało się zebrać fundusze na jej renowację.

Przeczytaj też: Grób gen. Ścibor-Rylskiego zostanie odnowiony. Zebrano 73 tys. zł

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo: Trzaskowski komentuje niepokojący sondaż. I odpowiada Terleckiemu

d3g623z

Podziel się opinią

Share
d3g623z
d3g623z