Trwa ładowanie...
dj6b3r0

Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Radzieckim to już historia. Zobacz, jak wygląda teraz

Tydzień po rozpoczęciu demontażu Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii po monumencie pozostało jedynie wspomnienie. Prace rozbiórkowe zaplanowano do czwartku. Ich koszt to 40 tys. złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozbiórka obiektu w Parku Skaryszewskim
Rozbiórka obiektu w Parku Skaryszewskim (East News, Fot: Mateusz Grochocki)
dj6b3r0

Ciężki sprzęt wjechał do stołecznego Parku Skaryszewskiego 17 października. Dzień wcześniej teren wokół pomnika został ogrodzony i przekazany firmie, która miała zająć się rozbiórką. Robotnicy pracowali w ekspresowym tempie - obecnie w miejscu dawnego pomnika jest tylko fragment cokołu. Na zdjęciach przesłanych do redakcji przez platformę dziejesie.wp.pl widać, że po pamiątkowych tablicach nie ma nawet śladu.

Gdy tylko rozpoczęto wyburzanie obiektu, głos w tej sprawie zabrało MSZ Rosji. Rzeczniczka resortu Maria Zacharowa oświadczyła, że demontaż pomników to "przepisywanie historii na nowo". Jej zdaniem pomija się w ten sposób "losy konkretnych ludzi", którzy ramię w ramię walczyli o wyzwolenie z polskimi żołnierzami. - O ich pamięci, losach ich i ich rodzin niestety nikt teraz w Warszawie nie wspomina i nie myśli - wyznała w komunikacie.

dj6b3r0

Przeciwko rozbiórce protestowali też działacze SLD. Kandydat na prezydenta stolicy Andrzej Rozenek przekonywał, że to m.in. dzięki radzieckim żołnierzom, którzy "oddali tutaj swoje życie, walczyli z najeźdżcą hitlerowskim", żyjemy dziś w wolnej Polsce. Jednocześnie zaznaczył, że pomniki upamiętaniające żołnierzy Armii Czerwonej są na terenie całej Europy. - Nigdzie się tych pomników nie burzy, jesteśmy pod tym względem wyjątkowym państwem - mówił w ubiegły piątek.

Historyczny obiekt ma zostać przeniesiony do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku. Będzie jednym z eksponatów prezentowanych na wystawie edukacyjnej przygotowywanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Monument upamiętniał sowieckich żołnierzy poległych we wrześniu 1944 roku podczas walk o Pragę. Został odsłonięty dwa lata później. Znajdował się w głównej osi Parku Skaryszewskiego.

Tak wyglądają pozostałości po Pomniku Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej w Parku Skaryszewskim:

    zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
(zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, Fot: Krzysztof Majak)
    zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl
(zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, Fot: Krzysztof Majak)
dj6b3r0

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz wideo: Co dalej z Patrykiem Jakim? Tadeusz Cymański komentuje

dj6b3r0

Podziel się opinią

Share
dj6b3r0
dj6b3r0