Trwa ładowanie...
d23dm94

Pomóż stworzyć portret nieznanej warszawianki

Mozaika projektu Michała Zadary powstanie w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomóż stworzyć portret nieznanej warszawianki
d23dm94

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza tych, którzy mają w domu albo w ogrodzie biały, czarny, szary albo kremowy kamyk o średnicy ok. 3-5 centymetrów, by przynieśli je do Muzeum. Do końca czerwca Michał Zadara i jego zespół będą układać mozaikę w Parku Wolności, w Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie to powiększone do 60 metrów kwadratowych zdjęcie nieznanej warszawianki, zrobione podczas Powstania Warszawskiego - kobiety, która prawdopodobnie zginęła, jako cywilna ofiara wojenna. Jej powiększony portret w kamieniu znajdzie się w parku przy moście Poniatowskiego i będzie widoczny z mostu.

- W pewnym sensie jest to odpowiednik Grobu Nieznanego Żołnierza. Wspólnie z mieszkańcami Warszawy stworzymy symboliczny „grób nieznanego cywila”. I tak jak ludzie od zawsze nosili kamienie, by usypać groby swoich przodków, tak my przynieśmy te kamienie, by ułożyć symboliczny grób dla tych, którzy grobu nie mieli - mówi Michał Zadara, pomysłodawca i autor pomnika.

- Portretem tej nieznanej warszawianki chcemy upamiętnić wszystkich cywilów, którzy zostali zabici podczas II wojny światowej, i którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim - mówi z kolei Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tytuł pomnika „Tu spoczywa nieznana mieszkanka Warszawy” został zaczerpnięty z wiersza Antoniego Słonimskiego pt. „Mogiła nieznanego mieszkańca Warszawy”, w którym poeta domaga się symbolicznego grobu dla cywilnych ofiar wojennych.

Kamienie można przynosić do Muzeum Powstania Warszawskiego (Park Wolności lub szatnia MPW) od 20 do 30 czerwca 2012, w godz. 10.00-18.00.

d23dm94

Podziel się opinią

Share
d23dm94
d23dm94