ycipk-2rr38w

Ponad 3 mln zł za kalectwo dziecka. Sąd Najwyższy wydał precedensowy wyrok

Z 10-latką nie ma kontaktu, jest w stanie skrajnego kalectwa. Jej stan to wynik błędu lekarskiego. Sąd Najwyższy uznał, że dziecku i jego rodzicom należy się łącznie ponad 3 mln zł zadośćuczynienia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przedstawiciele szpitala twierdzą, że to zrujnuje placówkę
Przedstawiciele szpitala twierdzą, że to zrujnuje placówkę (WP.PL)
ycipk-2rr38w

– Za wysokim zadośćuczynieniem dla dziecka przemawia nie tylko jego stan, ale i to, że trwał będzie przez całe jego życie, trudno powiedzieć jak długie. Może przeżyć rodziców i musi mieć jakieś zabezpieczenie, a zadośćuczynienie wypłacane jest jednorazowo – podkreśliła sędzia Sądu Najwyższego Katarzyna Tyczka-Rote.

Matka dziewczynki dostanie 300 tys. zł, jej ojciec - 200 tys. zł. Zadośćuczynienie dla dziecka to 1,2 mln. Szpital do tej pory wypłacił 1,2 mln zł. Z jego polisy OC na ten cel przeznaczono jedynie 250 tys. zł. - Dla szpitala są to rujnujące koszty - powiedział w rozmowie z portalem rp.pl dyrektor wołomińskiego szpitala Andrzej Gruza.

ycipk-2rr38w

10-letnia dziewczynka jest w stanie skrajnego kalectwa. W trakcie jej porodu szef dyżuru nie chciał dopuścić do cesarskiego cięcia, choć sugerował mu je jeden z lekarzy. Dziecko wyciągnięto za pomocą kleszczy, w stanie zamartwicy.

Zobacz także: Jeden wielki hałas, smród”. Mieszkańcy gminy Baranów są zdruzgotani budową CPK

Szpital nie chciał ugody. Słono za to zapłaci

ycipk-2rr38w

Szpital przyznał się do błędu, ale nie chciał wypłacić odszkodowania rodzicom dziecka. Uznał je za wygórowane. Sąd Okręgowy zasądził na rzecz dziewczynki 4,4 tys. zł renty i 400 tys. zł zadośćuczynienia. Matce przyznano wtedy 70 tys. zł, a ojcu - 30 tys. zł.

Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że to za mało. Zadośćuczynienie dla dziecka zwiększono do 1,2 mln zł, matce przyznano 300 tys. zł a ojcu – 200 tys. zł. Sąd Najwyższy podtrzymał te kwoty i potwierdził, że bliskim poszkodowanego również należą się pieniądze.

Sędzia wskazywała, że odsetki to skutek ciągnącego się od 9 lat procesu, który można było zakończyć wcześniej, gdyby szpital zdecydował się na ugodę.

ycipk-2rr38w

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WawaLove
ycipk-2rr38w
ycipk-2rr38w
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2rr38w