Trwa ładowanie...

Ponad 5 tys. osób, goście z całego świata. Wyruszyła 305 Warszawska Pielgrzymka Piesza

Zdecydowana większość warszawskich pielgrzymów wyruszyła na Jasną Górę już po raz kolejny

Ponad 5 tys. osób, goście z całego świata. Wyruszyła 305 Warszawska Pielgrzymka Piesza
d445l8o
d445l8o

W sobotę rano sprzed kościoła ojców paulinów pw. św. Ducha w stolicy wyruszyła 305 Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Podobnie jak przed rokiem uczestniczy w niej ponad 5 tys. osób, w tym również pątnicy z zagranicy, z Europy i spoza niej.

Pielgrzymkę rozpoczęła msza święta przed kościołem św. Ducha, którą koncelebrował biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha. Przyznał, że pielgrzymował dziesięć razy z Warszawy na Jasną Górę. Tegoroczna pielgrzymka przypada w dzień przemienienia pańskiego.

Biskup Janocha pokreślił podczas homilii, że tradycję warszawskiej pielgrzymki zapoczątkowali pątnicy, gdy na ziemiach ówczesnej Polski w latach 1709-1711 wybuchła epidemia dżumy.

Hasłem: „Maryja bramą miłosierdzia”

- W 1711 r. gdy w Warszawie szalała zaraza, grupa mieszkańców stolicy postanowiła wyruszyć pieszo do Matki Bożej na Jasną Górę, żeby uprosić ustanie zarazy. Wyszli z tego miejsca gdzie dzisiaj stoimy, sprzed kościoła oo. Paulinów. Idąc wtedy na Jasną Górę nie zdawali sobie sprawy, że dają początek tradycji, w którą wpisuje się również tegoroczna pielgrzymka. Że szlak, który wytyczają, pielgrzymi będą przechodzić przez wieki, w czasie wolności, jak i zaborów i okupacji. Gdy w 1711 r. pielgrzymi wrócili do Warszawy zaraza ustała. I poszli następnego roku podziękować Matce Bożej – powiedział bp Janocha.

Przeor Klasztoru i kierownik WPP o. Marek Tomczyk powiedział, że w tym roku zdecydowana większość warszawskich pielgrzymów wyruszyła na Jasną Górę już po raz kolejny. Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest „Maryja bramą miłosierdzia”.

d445l8o

- Wiele się dzieje w naszej ojczyźnie i mamy kilka ważnych intencji do przedstawienia Matce Bożej. Przede wszystkim dziękujemy za chrzest święty, przeżywamy 1050. rocznicę chrztu Polski, jubileusz miłosierdzia i będziemy jeszcze prosić o miłosierdzie dla naszej ojczyzny. Dziękujemy za Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie oraz za 60-lecie jasnogórskich ślubów narodów, które zapoczątkował ksiądz prymas Stefan Wyszyński – powiedział o. Tomczyk.

Bp Michał Janocha zaakcentował, że pielgrzymka ma kilka wymiarów. Pierwszy to wymiar indywidualny. - Każdy pątnik idzie ze swoim życiem i swoimi problemami i słabościami. Drugi wymiar jest wspólnotowy, nie idę sam, wokół są mnie bracia i siostry, jestem, maleńką cząstką wielkiej wspólnoty pielgrzymów, która z kolei jest częścią wielkiego Kościoła - dodał.

Nie tylko WPP

Trasa WPP liczy 248 km, wędrówka trwa dziewięć dni i kończy się 14 sierpnia. O. Tomczyk powiedział, że w sobotę pielgrzymi dotrą do Tarczyna. Na szlaku odwiedzają oni m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

Z Warszawy w piątek i sobotę wyruszyło w sumie pięć pielgrzymek na Jasną Górę, m.in. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Totus Tuus”, Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademickich Grup „17”, Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.

d445l8o

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Święto nazywane jest też Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się tradycyjne święcenie kwiatów i ziół.

d445l8o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d445l8o