Trwa ładowanie...

POP! Festiwal w Iluzjonie

Na spotkania - wstęp wolny. Seanse filmowe - 13 zł

POP! Festiwal w Iluzjonie
dezciug
dezciug

POP! Festiwal startuje już w najbliższy weekend w Kinie Iluzjon . Od 7 do 9 listopada 2014 r. odbędzie się 17 pokazów filmów z gatunku neo noir, a między seansami będą się toczyć* dyskusje o pop kulturze z czołowymi polskimi pisarzami kryminałów*. Głównym punktem programu będzie ogłoszenie nominacji do literackiej Nagrody im. H. Sienkiewicza.

Kultura popularna nie cieszy się w Polsce dobrą renomą. POP! Festiwal powstał po to, aby spróbować odczarować tę złą passę i wskazać przykłady dobrego popu. "Nasza impreza ma ambicję stać się pierwszym w Polsce miejscem, które nie tylko celebruje popkulturę, ale także jej uczy", mówi Robert Ziębiński, dyrektor festiwalu.

Pierwsza edycja będzie poświęcona popularnemu w latach 40. i 50. XX wieku stylowi neo noir, który z zasady nigdy nie kończy się happy endem. Bohaterami są prywatni detektywi, hipnotyzujące femme fatale oraz zwykli ludzie, którzy przypadkowo zostali uwikłani w porachunki świata przestępczego – ostatecznie ciężko stwierdzić czy są ofiarami czy dobrze rokującymi gangsterami.

dezciug

Przez trzy dni w Kinie Iluzjon będą wyświetlane dawno nie przywoływane klasyki neo noir m.in.: Widmo, Skamieniały las, Harry Angel, Indian Runner, Incepcja, Mad Detective. Po raz pierwszy na dużym ekranie będzie można zobaczyć mroczny hit HBO – serial Detektyw. Prawdziwą niespodzianką będzie premierowy pokaz fragmentów ekranizacji powieści Zygmunta Miłoszewskiego Ziarno prawdy, która do kin wejdzie w styczniu 2015 roku.

POP! Festiwal to także ciekawe dyskusje o kulturze popularnej z czołowymi polskimi autorami kryminałów. Gaja Grzegorzewska przedstawi prawdziwy kanon kryminału. Katarzyna Bonda opowie o najciekawszych kobietach z powieści neo noir – od heroiny przez famme fatale po seryjną zabójczynie. Z kolei Wojciech i Zygmunt Miłoszewscy zdradzą przepis na to, jak zostać scenarzystą seriali.

W sobotnie przedpołudnie dzieci będą mogły stworzyć swój pierwszy kryminał pod okiem cenionych autorów gatunku – Szymona Kloski i Pawła Kosika. Dla debiutantów przewidziane są nagrody.

W trakcie Festiwalu zostanie ogłoszona pierwsza nominacja do Literackiej Nagrody im. Henryka Sienkiewicza za najlepszą powieść pop kulturową w Polsce. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas gali w kwietniu 2015 roku.

dezciug

Organizatorem Festiwalu jest portal Dzika Banda.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny. Bilety na seanse - 13 zł.

Program festiwalu

dezciug
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dezciug