Trwa ładowanie...

Powiśle - osada rzece wydarta (SPACER)

Która hollywoodzka gwiazda mieszkała na Powiślu? Gdzie stał gmach, w którym się małpy zagraniczne biły? Którędy przebiegałaby trasa W-Z, gdyby powstała przed wojną?

Powiśle - osada rzece wydarta (SPACER)
d3ub569
d3ub569

„O, tutaj – myślał – jest ognisko wszelkiej zarazy. Co człowiek dziś wyrzuci ze swego mieszkania, jutro wypije; później przenosi się na Powązki i z drugiej znowu strony miasta razi bliźnich pozostałych przy życiu” - taki dramatyczny obraz Powiśla przedstawił Bolesław Prus w „Lalce”.

- I nie było w tym wielkiej przesady. Ten fragment miasta, ciągnący się wzdłuż warszawskiej skarpy, ze względu na swoje nadrzeczne położenie i ryzyko powodzi nie rozwijał się równie dynamicznie jak część Warszawy położona wyżej - mówi Rafał Dąbrowiecki z Butem po Wawie, który w najbliższą niedzielę zaprasza na spacer po Powiślu - Sytuacja zmieniła się dopiero w XIX w., kiedy zaczęto tu lokować wielkie zakłady przemysłowe. Powiśle było jednak dzielnicą biedy, zamieszkaną przez niewykwalifikowanych robotników, piaskarzy i przedstawicielk*i najstarszego zawodu świata.*

W czasie spaceru przekonacie się, jak bardzo zmienił się ten fragment miasta będący dziś klimatyczną ostoją spokoju. Jednak wycieczka będzie także pretekstem do poszukania reliktów tego Powiśla, którego już nie ma. Podczas przechadzki dowiecie się m.in.:

- gdzie stoi poniemiecki bunkier i czy na pewno ma coś wspólnego z Niemcami,
- którędy przebiegałaby trasa W-Z, gdyby powstała przed wojną,
- gdzie regał na książki stoi pod chmurką,
- która hollywoodzka gwiazda mieszkała na Powiślu,
- gdzie warszawiacy mogli odetchnąć tatrzańskim powietrzem,
- który budynek powstał dzięki zaradności najpopularniejszej świętej,
- gdzie trenowali warszawscy cykliści,
- gdzie stał gmach, w którym się małpy zagraniczne biły.

d3ub569

Spacer odbędzie się w niedzielę 17 maja. Start pod pomnikiem Bolesława Prusa na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej o godzinie 16:00. Wycieczka nie powinna potrwać dłużej niż dwie godziny. Po spacerze można zostawić napiwek dla przewodnika.

d3ub569
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ub569