Trwa ładowanie...

„Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń” [WIDEO]

Zobaczcie niezwykły film
Share
„Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń” [WIDEO]
d1q3yjl

Wyjątkowi goście, wzruszające opowieści, młodość obok doświadczenia i niezwykła lekcja historii – 6 października w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się premiera filmu „Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń”, powstałego z inicjatywy Fundacji Rosa. Dokument możecie obejrzeć poniżej.

"Powstańcy dzieciom – ponadczasowe doświadczenia pokoleń” to 35-minutowy dokument, w którym uczestnicy powstania warszawskiego, pytani przez pacjentów szpitalnych oddziałów dziecięcych, opowiadają o trudnych momentach walk sprzed 71 lat, wyznawanych przez siebie wartościach, autorytetach i rozłące z najbliższymi. W materiale przedstawione zostały dwie generacje. Z jednej strony bohaterami są powstańcy warszawscy, z drugiej – pacjenci i nauczyciele szkół przyszpitalnych, którzy podają własne definicje pojęć „bohater”, „patriotyzm” i „odwaga”, udowadniając, że znaczenie tych słów jest ponadczasowe.

- Patriotyzm to jest do pewnego stopnia odpowiedzialność. Duża odpowiedzialność za to, co się robi, za to, co będzie się robić, i za to, co się mówi – uważa Władysław „Zapałka” Rosiński, powstaniec warszawski, wypowiadający się w filmie. 17-letnia Lena Krętosz uzupełnia jego stwierdzenie własną definicją „bohatera”: „To osoba, która potrafi użyć całego siebie do pomagania innym, nie czerpie przyjemności z tego, że komuś pomaga – po prostu to robi”.

d1q3yjl

– Poprzez film chcieliśmy nie tylko połączyć dwa, z pozoru bardzo odległe, pokolenia, ale również pokazać, że niektóre wartości, takie jak patriotyzm czy odwaga, mają dziś podobne znaczenie – mówi Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa. Dokument, wraz z powstałym w ramach projektu scenariuszem edukacyjnym trafi także do szkół przyszpitalnych, biorących udział w akcji „Kartka dla Powstańca”.

– Mamy nadzieję, że dla dzieci i młodzieży szkolnej materiał będzie ciekawym, bo nieszablonowym, elementem lekcji, pokazującym historię Powstania Warszawskiego z perspektywy osób biorących w nim udział. Dzięki filmowi uczniowie lepiej zrozumieją decyzje podjęte przez ludzi walczących przed laty o wolność Polski – dodaje Agnieszka Łesiuk i zapowiada – Planujemy rozszerzenie projektu na wszystkie zainteresowane placówki edukacyjne, by działać na rzecz kultywowania pięknej tradycji i historii Polski, a przy tym przyczyniać się do wzrostu poziomu wiedzy młodych ludzi na temat własnego kraju.

Zobaczcie film.

Przeczytajcie też: Lewandowski znów zagra na Narodowym.*Znamy datę*

d1q3yjl

Podziel się opinią

Share
d1q3yjl
d1q3yjl