Trwa ładowanie...

Powstańcy proszą by 1 sierpnia nie buczeć i nie gwizdać

Apel o godne zachowanie na Powązkach. "Uczcijmy wspólnie pamięć o jego bohaterach w zgodzie i spokoju"

Share
Powstańcy proszą by 1 sierpnia nie buczeć i nie gwizdać
dd3yhv4

Kulminacyjnym punktem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego jest uroczystość pod pomnikiem Gloria Victis na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym. Spoczywają tam uczestnicy walk sprzed 70 lat. Podczas wcześniejszych obchodów zdarzało się, że uroczystości na cmentarzu były zakłócane gwizdami i buczeniem.

Dlatego wczoraj, podczas specjalnej konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent stolicy, wraz z powstańcami warszawskim podpisała apel do warszawiaków "o godne i spokojne uczczenie tegorocznych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawy".

“Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku 1 sierpnia w godzinę „W”, uczcili minutą ciszy pamięć o Powstańcach Warszawskich. W tym roku obchody będą miały nadzwyczajny charakter. Świętujemy bowiem 70. rocznicę wybuchu Powstania, podczas którego do nierównej walki o wolność stanęli żołnierze Armii Krajowej i cywilni mieszkańcy stolicy. Ich postawa stała się dla następnych pokoleń wzorem determinacji, poczucia obowiązku i patriotycznego zaangażowania. Również dla pokolenia, które doprowadziło przed 25 laty do pierwszych częściowo wolnych wyborów, a w konsekwencji – do zmiany ustroju i wolnej Polski". - możemy przeczytać w apelu.

dd3yhv4

W tym roku w uroczystościach rocznicowych wezmą udział również ci z Powstańców, których sytuacja polityczna w powojennej Polsce zmusiła do emigracji, bądź znaleźli się z dala od kraju jeszcze podczas trwania działań wojennych. Przybędą do Warszawy z różnych, często odległych stron świata. - Zapraszamy wszystkich warszawiaków do udziału w obchodach 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uczcijmy wspólnie pamięć o jego bohaterach w zgodzie i spokoju – apeluje Hanna Gronkiewicz-Waltz, Edmund Baranowski (wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich) oraz Leszek Żukowski (prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej).

W piątek, 1 sierpnia, o godz. 17.00, na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania mieszkańców. Syreny będą emitowały sygnał ciągły przez 1 minutę. Zostaną uruchomione w ramach treningu przeprowadzanego na podstawie zarządzenia Wojewody Mazowieckiego nr 321 z dnia 26 czerwca 2014 r. Podczas treningu uruchomionych zostanie 170 syren w punktach alarmowania wojewódzkiego systemu alarmowania i ostrzegania oraz 54 syreny systemu miejskiego.

dd3yhv4

Syreny zostaną rozmieszczone dodatkowo w 20 lokalizacjach. Ręczne systemy alarmowe, które będą obsługiwane przez harcerzy znajdą się:

na Mokotowie: Metro Wilanowska, Rzymowskiego/Marynarska
w Śródmieściu: Rynek Starego Miasta
na Żoliborzu: pl.Henkla
w Wilanowie: al.Wilanowska/Wiertnicza-Cmentarz
na Targówku: CH Targówek, Głębocka 15, Wysockiego/Bazyliańska
w Ursusie: Orląt Piastowskich 47
we Włochach: al.Krakowska/1Sierpnia, rondo al. Jerozolimskie/Łopuszańska, al. Krakowska 100
na Białołęce: Myśliborska/Mehoffera, Nowodwory – pętla autobusowa
na Pradze-Północ: Targowa/Kijowska
na Pradze-Południe: Fieldorfa /Zamieniecka /Ostrobramska, Bora Komorowskiego /Umińskiego, rondo Waszyngtona
na Ursynowie: KEN/Wąwozowa
w Wawrze: rondo Zaremby
na Powązkach: Gloria Victis.

dd3yhv4

Podziel się opinią

Share
dd3yhv4
dd3yhv4