Trwa ładowanie...
d3spa00

Powstańcy warszawscy oraz znany reżyser honorowymi obywatelami miasta

Powstańcy warszawscy Halina "Sławka" Jędrzejewska, Jerzy "Cezary" Majkowski oraz reżyser Paweł Pawlikowski zostali honorowymi obywatelami m.st. Warszawy. Zadecydowali o tym w czwartek radni podczas sesji rady miasta. Wszystkie decyzje podjęto jednogłośnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Paweł Pawlikowski został jednym z honorowych obywateli Warszawy
Paweł Pawlikowski został jednym z honorowych obywateli Warszawy (East News, Fot: CHRISTOPHE SIMON)
d3spa00

Podczas Powstania w 1944 roku Halina "Sławka" Jędrzejewska była sanitariuszką. Brała udział we wszystkich walkach jej oddziału na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i na ul. Książęcej. Przetrwała pobyt w obozie jenieckim w Niemczech, po wojnie została lekarką, a od 1994 r. jest wiceprezeską Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.

Z kolei neurolog Jerzy "Cezary" Majkowski to członek zarządu Światowego Związku Żołnierzy. W trackie Powstania walczył na Woli i Starym Mieście. Został ranny podczas wybuchu czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego.

d3spa00

Cezary Jurkiewicz (szef klubu radnych PiS) stwierdził w czwartek, że miasto powinno się starać uhonorować wszystkich uczestników tragicznych wydarzeń z 1944 roku oraz powstania w Getcie. Podkreślił, że świadków tej historii jest już coraz mniej, a "ich postawa jest wzorem". - Dziś świat nie stawia przed nami takich wyborów - dodał Jurkiewicz.

Z kolei przewodnicząca stołecznej rady miasta, Ewa Malinowska-Grupińska, podkreśliła że pamięć i szacunek do Powstania Warszawskiego i powstańców łączy mieszkańców Warszawy.

Kandydaturę reżysera Pawła Pawlikowskiego zgłosił klub Nowoczesnej, wsparł ją cały klub Koalicji Obywatelskiej. Paweł Sawicki (PO) w uzasadnieniu stwierdził, że twórca "Idy" mówi o sprawach Polski w ten sposób, że są one rozumiane poza granicami kraju.

d3spa00

W tym roku to już drugi raz, gdy Rada Miasta decyduje o przyznaniu honorowego obywatelstwa. Na początku 2019 podczas nadzwyczajnej sesji radni zdecydowali o pośmiertnym przyznaniu tego wyróżnienia Pawłowi Adamowiczowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: UM Warszawa, Radio RDC, Gazeta Wyborcza

d3spa00

Zobacz także: Po wyborach. Miller wytyka opozycji błąd. Chodzi o TVP

d3spa00

Podziel się opinią

Share
d3spa00
d3spa00