Trwa ładowanie...

Powstańcy zbierają pieniądze na dokończenie filmu o legendzie polskiego wywiadu. Ty też możesz pomóc!

Kim był Kazimierz Leski? Odpowiedź znajdziecie w filmie, realizowanym przez Fundację Artystyczną Erina B. na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich.

Powstańcy zbierają pieniądze na dokończenie filmu o legendzie polskiego wywiadu. Ty też możesz pomóc!
d2v9kyq
d2v9kyq

Wkrótce powstanie film o legendarnym oficerze polskiego wywiadu - Kazimierzu Leskim. Jednak cały czas brakuje pieniędzy na dokończenie produkcji. W tym celu Związek Powstańców Warszawskich zorganizował specjalną zbiórkę. - Za 50 zł otrzymasz w prezencie film, a za 200 zł dwuosobowe zaproszenie na premierę - zachęca.

Do 30 listopada można wesprzeć realizację filmu o Kazimierzu Leskim. Produkcja jest realizowana przez Fundację Artystyczną Erina B. na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich. Do tej pory wykonano 50 proc. zdjęć dzięki dofinansowaniu m.in. Miasto st. Warszawa i Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. * *

By film ujrzał światło dzienne potrzebne jest finansowe wsparcie, aby nakręcić dwa epizody dotyczące Powstania Warszawskiego i represji komunistycznych. W tym celu Związek Powstańców Warszawskich zorganizował specjalną zbiórkę. - Za 50 zł otrzymasz w prezencie film, a za 200 zł dwuosobowe zaproszenie na premierę - zachęcają powstańcy.

Legenda polskiego wywiadu

Na początku II wojny światowej pilot samolotu Lublin R-XVIII F Kazimierz Leski został zestrzelony przez przez Armię Czerwoną. Ranny i wzięty do niewoli, uciekł z niej do Lwowa, by następnie przedostać się do Warszawy. Działał w polskiej organizacji wywiadowczej Muszkieterzy, potem dołączył do do komendy głównej Armii Krajowej.

d2v9kyq

Leski zajmował się wywiadem komunikacyjnym i kontrwywiadem, a także tworzeniem szlaków kurierskich na froncie zachodnim. M.in. jako generał wojsk technicznych, pod pseudonimem Julius von Hallman, zdobył plany fortyfikacyjne jednego z odcinków Wału Atlantyckiego. Występował także pod fałszywym nazwiskiem gen. Karla Leopolda Jansena.

Gdy wybuchło powstanie warszawskie , Kazimierz Leski walczył jako dowódca kompanii „Bradl” batalionu Miłosz. Po kapitulacji uciekł z kolumny jenieckiej. Pełnił funkcję szefa Sztabu Obszaru Zachodniego AK, a następnie Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj.

W chwili wejścia Sowietów do Polski, pracował w Stoczni Gdańskiej, utrzymując cały czas kontakt z podziemiem. Był szefem sztabu obszaru zachodniego Delegatury Sił Zbrojnych. Został aresztowany w 1945 r. przez UB.

Kazimierz Leski został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i 3-krotnie Krzyżem Walecznych. W 1995 r. Instytut Jad Waszem przyznał mu tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Zmarł 27 maja 2000 r., został pochowany na Starych Powązkach.

d2v9kyq
d2v9kyq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v9kyq