Trwa ładowanie...

Powstanie nowe skrzydło Centrum Nauki Kopernik. Ile kosztuje budowa?

Otworzono oferty w przetargu na nowe skrzydło Centrum Nauki Kopernik - Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. Oferty złożyło pięć firm. Najtańsza kosztuje ponad 55 mln zł.

Share
Powstanie nowe skrzydło Centrum Nauki Kopernik. Ile kosztuje budowa?
Źródło: PAP
d34zfnf

Przedmiotem przetargu jest budowa nowego skrzydła od strony ul. Zajęczej i zjazdu z mostu Świętokrzyskiego. Obiekt stanie w miejscu obecnego parkingu i części Parku Odkrywców.

Budynek ma mieć charakterystyczną elewację z nadmuchiwanej membrany. Po zmroku będzie podświetlana na różne kolory.

Najtaniej nową część chce zbudować firma Doraco, która zgłosiła cenę 55,2 mln zł. Droższy był Unibep, który wycenił prace na prawie 60 mln zł. Pozostałe trzy oferty przekraczały zarezerwowaną na inwestycję kwotę 62 mln zł – informuje „Gazeta Wyborcza”.

d34zfnf

Budynek będzie spełniał nową funkcję. To interdyscyplinarne laboratorium, w którym nauczyciele będą zdobywać wiedzę o tym, jak należy uczyć w XXI w. Oprócz laboratorium w środku będą pomieszczenia warsztatowe, sale spotkań, powierzchnie coworkingowe, kawiarnia i showroom.

Zgodnie z założeniami, budowa ma się zakończyć po dwóch latach od podpisania umowy. To oznacza, że nowy gmach może być gotowy wiosną 2022 r.

W porównaniu z pracą prezentowaną na rozstrzygnięciu konkursu nie będzie kładki spinającej stary budynek z nowym na wysokości pierwszego piętra. To rezultat cięcia kosztów. W zamian zbudowany zostanie podziemny łącznik o długości 21 m.

Przetarg na budowę nowego skrzydła ogłoszono w styczniu 2019 r. Najtańsza oferta opiewała na prawie 60 mln zł. Na budowę zarezerwowano 42 mln zł, przetarg został więc unieważniony. Nowy rozpisano w grudniu 2019 r.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d34zfnf

Podziel się opinią

Share
d34zfnf
d34zfnf