Trwa ładowanie...
d46x9mn

Powstanie Warszawskie. 76. rocznica Rzezi Woli

Miała pokazać powstańcom, do czego zdolni są okupujący Warszawę Niemcy. Była jednym z najtragiczniejszych i najbardziej krwawych momentów Powstania Warszawskiego. 5 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się Rzeź Woli.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powstanie Warszawskie. Niemcy masowo mordowali ludność cywilną na Woli
Powstanie Warszawskie. Niemcy masowo mordowali ludność cywilną na Woli (Wikimedia Commons)
d46x9mn

Dokładnie 76 lat temu, pomiędzy 5 a 7 sierpnia 1944 roku, doszło do masowej eksterminacji mieszkańców warszawskiej Woli. Był to najbrutalniejszy moment w dziejach Powstania Warszawskiego oraz całego okresu drugiej wojny światowej. Niemcy wymordowali wówczas od 35 do 60 tysięcy mieszkańców dzielnicy.

Powstanie Warszawskie. Rzeź Woli. "Zastraszający przykład dla całej Europy"

Rzeź Woli była konsekwencją rozmowy Hitlera z Himmlerem, który, gdy dowiedział się o wybuchu Powstania w Warszawie, miał wydać jednoznaczny rozkaz: "Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy".

d46x9mn

Początkowo ludność cywilna mordowana była w sposób chaotyczny. Mieszkańców Woli wyłapywano na ulicach i podwórzach, wyciągano z domów. Jednak z czasem pięciodniowa masakra nabrała charakteru systemowego – zaczęto wykonywać masowe egzekucje w różnych miejscach dzielnicy, wiele osób rozstrzelano.

Zobacz także: Spełniamy marzenie Powstańca. Przyłącz się do nas

Drugiego dnia rzezi okupanci zaczęli palić stosy ciał zamordowanych. Niemcy bestialsko zabijali dzieci, kobiety, mężczyzn, pacjentów wolskich szpitali i osoby duchowne.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46x9mn

Podziel się opinią

Share
d46x9mn
d46x9mn