Trwa ładowanie...

Powstanie Warszawskie. Apel do warszawiaków o uczczenie Bohaterów Powstania

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz z powstańcami podpisali apel do mieszkańców Warszawy i gości o uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. W tym roku obchody będą miały wyjątkowy charakter z uwagi na epidemię koronawirusa. Mimo to odbędą się wszystkie doroczne wydarzenia, a także dwa specjalne.

Powstanie Warszawskie. Apel do warszawiaków o uczczenie Bohaterów PowstaniaŹródło: Urząd m.st. Warszawa
d2a5vpb
d2a5vpb

Apel ma związek ze zbliżającą się 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Wraz z prezydentem Warszawy podpisali go prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz.

Z powodu pandemii koronawirusa Warszawa i inni współorganizatorzy są w tym roku zmuszeni ograniczyć zarówno samą skalę, jak i liczbę uczestników obchodów – poinformował stołeczny ratusz.

- Robimy wszystko, żeby przestrzegać obostrzeń. Ale przede wszystkich zależy nam na zdrowiu naszych powstańców. Dziękujemy organizacjom powstańczym za zrozumienie, że tegoroczne obchody będą trochę inaczej wyglądały – powiedział Rafał Trzaskowski.

d2a5vpb

Prezydent zachęcił też do śledzenia obchodów w środkach masowego przekazu i internecie. Dodał, że wszystkie uroczystości będą relacjonowane.

Urząd m.st. Warszawa
Źródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa

Do apelu przyłączył się dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Zgłaszam mały apel, by spróbować uczcić te obchody, zachowując dystans społeczny i pierwszeństwo udziału w uroczystościach dla powstańców. Do tych, którzy chcą przyjść na obchody, a nie są powstańcami, zwracamy się z prośbą, by uczestniczyli w nich online, jak mówił pan prezydent. Skorzystali z programu, który jest umieszczony na stronach miasta i Muzeum Powstania Warszawskiego – zachęcił Jan Ołdakowski.

d2a5vpb

Powstanie Warszawskie. Wydarzenia specjalne

Prezydent Warszawy poinformował o głównych wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy. Jak co roku m.in. oddamy hołd bohaterom w godzinę „W”, złożymy kwiaty pod pomnikami i w miejscach pamięci Powstania, rozpalimy ognisko pamięci na Kopcu Powstania, odbędzie się Marsz Pamięci.

W czasie tegorocznych obchodów będą mieć miejsce dwie wyjątkowe uroczystości. Pierwsza to symboliczne zapoczątkowanie budowy Izby Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli – wkopanie aktu erekcyjnego w korzenia drzewa na terenie Cmentarza. W Izbie udokumentowana będzie rzeź Pragi i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy. Budowa Izby to inicjatywa uczestniczki Powstania Wandy Traczyk-Stawskiej i Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców.

Druga uroczystość to odsłonięcie pomnika Stanisława Jankowskiego „Agatona”, bohatera Powstania i budowniczego Warszawy. – Będziemy mieli kolejny pomnik bohatera Powstania, z czego bardzo się cieszę – powiedział Rafał Trzaskowski.

- Dziękujemy władzom miasta i warszawiakom, że pamiętacie i o Powstaniu, i o tych, którzy jeszcze żyją. Wśród młodszych pokoleń budzą się wątpliwości, czy powstanie było konieczne. Powstanie na linii frontu między dwoma mocarstwami, z których żadne nie jest sojusznikiem, mogło być bez szans. Ale walczyliśmy o to, by wolne miasto oddać w ręce Rosjan. A świat żeby wiedział, że to nie oznacza wolności – mówił Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2a5vpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a5vpb