Trwa ładowanie...
d22q2v2

Powstanie Warszawskie. Apel do warszawiaków o uczczenie Bohaterów Powstania

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz z powstańcami podpisali apel do mieszkańców Warszawy i gości o uczczenie pamięci bohaterów Powstania Warszawskiego. W tym roku obchody będą miały wyjątkowy charakter z uwagi na epidemię koronawirusa. Mimo to odbędą się wszystkie doroczne wydarzenia, a także dwa specjalne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Powstanie Warszawskie. Podpisano wspólny apel
Powstanie Warszawskie. Podpisano wspólny apel (Urząd m.st. Warszawa)
d22q2v2

Apel ma związek ze zbliżającą się 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Wraz z prezydentem Warszawy podpisali go prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz.

Z powodu pandemii koronawirusa Warszawa i inni współorganizatorzy są w tym roku zmuszeni ograniczyć zarówno samą skalę, jak i liczbę uczestników obchodów – poinformował stołeczny ratusz.

- Robimy wszystko, żeby przestrzegać obostrzeń. Ale przede wszystkich zależy nam na zdrowiu naszych powstańców. Dziękujemy organizacjom powstańczym za zrozumienie, że tegoroczne obchody będą trochę inaczej wyglądały – powiedział Rafał Trzaskowski.

d22q2v2

Prezydent zachęcił też do śledzenia obchodów w środkach masowego przekazu i internecie. Dodał, że wszystkie uroczystości będą relacjonowane.

   Urząd m.st. Warszawa

Do apelu przyłączył się dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Zgłaszam mały apel, by spróbować uczcić te obchody, zachowując dystans społeczny i pierwszeństwo udziału w uroczystościach dla powstańców. Do tych, którzy chcą przyjść na obchody, a nie są powstańcami, zwracamy się z prośbą, by uczestniczyli w nich online, jak mówił pan prezydent. Skorzystali z programu, który jest umieszczony na stronach miasta i Muzeum Powstania Warszawskiego – zachęcił Jan Ołdakowski.

d22q2v2

Powstanie Warszawskie. Wydarzenia specjalne

Prezydent Warszawy poinformował o głównych wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy. Jak co roku m.in. oddamy hołd bohaterom w godzinę „W”, złożymy kwiaty pod pomnikami i w miejscach pamięci Powstania, rozpalimy ognisko pamięci na Kopcu Powstania, odbędzie się Marsz Pamięci.

W czasie tegorocznych obchodów będą mieć miejsce dwie wyjątkowe uroczystości. Pierwsza to symboliczne zapoczątkowanie budowy Izby Pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli – wkopanie aktu erekcyjnego w korzenia drzewa na terenie Cmentarza. W Izbie udokumentowana będzie rzeź Pragi i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy. Budowa Izby to inicjatywa uczestniczki Powstania Wandy Traczyk-Stawskiej i Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców.

Druga uroczystość to odsłonięcie pomnika Stanisława Jankowskiego „Agatona”, bohatera Powstania i budowniczego Warszawy. – Będziemy mieli kolejny pomnik bohatera Powstania, z czego bardzo się cieszę – powiedział Rafał Trzaskowski.

d22q2v2

- Dziękujemy władzom miasta i warszawiakom, że pamiętacie i o Powstaniu, i o tych, którzy jeszcze żyją. Wśród młodszych pokoleń budzą się wątpliwości, czy powstanie było konieczne. Powstanie na linii frontu między dwoma mocarstwami, z których żadne nie jest sojusznikiem, mogło być bez szans. Ale walczyliśmy o to, by wolne miasto oddać w ręce Rosjan. A świat żeby wiedział, że to nie oznacza wolności – mówił Leszek Żukowski, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d22q2v2

Podziel się opinią

Share

d22q2v2

d22q2v2