Trwa ładowanie...
d2yn55e

Powstanie Warszawskie. Niezwykłe ślady na klatkach schodowych kamienic

Ślady Powstania Warszawskiego z 1944 r. przetrwały 75 lat. Te najbardziej widoczne to ślady krwi Powstańców na wielu posadzkach warszawskich kamienic.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Rekonstrukcja walk powstańców warszawskich z 1944 r.
Warszawa. Rekonstrukcja walk powstańców warszawskich z 1944 r. (East News, Fot: Jakub Kaminski)
d2yn55e

Zdjęcia zachowanych śladów publikuje na swoim koncie na Twitterze fotografka Marta Smolańska. Pod koniec sierpnia zamieściła zdjęcie z kamienicy przy ul. Smulikowskiego.

– To jedyne zdjęcie będzie pojedyncze, bo wymaga opisu. Proszę się przyjrzeć. To krwią odciśnięta na posadzce postać człowieka. Głowa, korpus, ramiona i nogi. Zaraz zamieszczę krwawe ślady kobiecych butów wokół tej postaci, na schodach i podłodze na dole – napisała.

Pozostałe posty zawierają kilka zdjęć. Internauci chętnie się nimi dzielą i dodają informacje o śladach, które oni sami znaleźli.

d2yn55e

"Ślady krwi Powstańców Warszawy, ul. Oleandrów. Od parteru po 3 piętro" – relacjonowała 28 sierpnia Smolańska.

W komentarzach czytamy, że ślady są także w sąsiednich kamienicach.

W tym roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. 1 sierpnia na Woli prezydent Andrzej Duda mówił o tym, że " to jedno z wielu miejsc w Warszawie, gdzie pochowano zamordowanych przez Niemców niewinnych, cywilnych mieszkańców."

d2yn55e

- W tamtych dniach - na początku sierpnia 1944 r. - Niemcy mordowali dziennie 10 tys. osób. Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić – mówił Andrzej Duda po złożeniu wieńca przy tablicy upamiętniającej Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Die Welt" z okładką o II Wojnie Światowej. Jest też artykuł od Mateusza Morawieckiego

d2yn55e

Podziel się opinią

Share

d2yn55e

d2yn55e