Trwa ładowanie...
d1vrog5

Powstanie Warszawskie. Odbył się Marsz Pamięci Rzezi Woli

5 sierpnia, w rocznicę Rzezi Woli, oddano hołd pamięci blisko 60 tysięcy mieszkańców zamordowanych przez Niemców.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Ulicami przeszedł Marsz Pamięci Rzezi Woli
Warszawa. Ulicami przeszedł Marsz Pamięci Rzezi Woli (Ewelina Lach UM Warszawa)
d1vrog5

Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców, ruszył przemarsz mieszkańców i uczestników spotkania na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli – poinformował stołeczny ratusz.

Tego samego dnia kilka ulic dalej złożono kwiaty w miejscu dawnego obozu „Gęsiówka” przy obecnej ul. Anielewicza, którego więźniów uwolnił batalion „Zośka”.

Finał Marszu Pamięci nastąpił w alei głównej parku Powstańców Warszawy, który mieści się tuż obok Cmentarza Wolskiego i Cmentarza Powstańców Warszawy. Wystawa w postaci białych pylonów z wypisanymi nazwiskami poległych jest wieczorami podświetlana. Symbolizuje znicz, stając się sposobem złożenia hołdu ofiarom.

d1vrog5

Warszawa pamięta o mieszkańcach

Na zakończenie Marszu głos zabrała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. – Przywołujemy pamięć o rzezi Woli, jednego z najbardziej haniebnych epizodów w historii II wojny światowej – powiedziała. - Los Woli złowieszczo zapowiadał zagładę Warszawy i śmierć kolejnych mieszkańców stolicy. Pamiętamy i zawsze będziemy pamiętać o terrorze tych sierpniowych dni, zagładzie i cierpieniu mieszkańców Warszawy – podkreśliła Renata Kaznowska.

Masakra ludności cywilnej Woli przez Niemców rozpoczęła się 5 sierpnia 1944 r. Tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego, Hitler wydał rozkaz całkowitego unicestwienia mieszkańców i zniszczenia miasta. Szacuje się, że podczas brutalnej akcji dowodzonej przez generała SS Heinza Reinfartha, życie straciło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Woli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1vrog5

Podziel się opinią

Share
d1vrog5
d1vrog5