Trwa ładowanie...
Karol Lewandowski
18-10-2016 11:45

Pożegnanie Andrzeja Wajdy w Warszawie

Warszawiacy pożegnają Andrzeja Wajdę.

Pożegnanie Andrzeja Wajdy w Warszawie
d35ffwt
d35ffwt

We wtorek o godzinie 15. rozpoczną się uroczystości związane z pożegnaniem w Warszawie wybitnego reżysera Andrzeja Wajdy. Rodzina artysty prosi, by na uroczystość nie przynosić kwiatów, a zamiast tego, przekazać datki na Hospicjum onkologiczne św. Krzysztofa. Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się w środę na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie o godz. 16.30. Wcześniej urna z prochami reżysera zostanie wystawiona w bazylice św. Trójcy, tam też odprawiona zostanie msza żałobna.

Warszawskie uroczystości związane z pożegnaniem Andrzeja Wajdy odbędą się dziś, o godzinie 15. w kościele Ojców Dominikanów pod wezwaniem św. Jacka przy ulicy Freta 10. Urna z prochami wybitnego reżysera będzie wystawiona w kościele od godziny 14.

Zgodnie z wolą rodziny, zamiast wieńców i kwiatów proszą o przekazanie datków na Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie.

Pogrzeb w Krakowie

Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się w środę na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie o godz. 16.30. Wcześniej urna z prochami reżysera zostanie wystawiona w bazylice św. Trójcy, tam też odprawiona zostanie msza żałobna.

d35ffwt

Nie będzie konduktu pogrzebowego. Ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Salwatorskim ma mieć charakter otwarty. - Nie są tam jednak przewidziane żadne oficjalne przemówienia. Ma to być uroczystość wyłącznie o charakterze religijnym - powiedziała rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. Miasto pomaga w organizacji pożegnania reżysera, który był laureatem medalu Cracoviae Merenti.

Nie wiadomo, kto ze świata filmu i kultury przyjedzie na pogrzeb Andrzeja Wajdy. Urna z prochami reżysera będzie wystawiona w Krakowie w bazylice św. Trójcy (oo. dominikanów) od godz. 13.30. Godzinę później rozpocznie się msza.

Twórczość Andrzeja Wajdy

Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureatem Oscara za całokształt twórczości z 2000 roku. Reżyser zmarł w niedzielę, 9 października. Miał 90 lat.

Filmy Wajdy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. W takich obrazach jak "Kanał" i "Popiół i diament" reżyser dokonał rozrachunku z czasami drugiej wojny światowej. Współtworzył także kino moralnego niepokoju. "Człowiekiem z marmuru" i "Człowiekiem z żelaza" pokazywał szarzyznę i patologię czasu PRL. Ekranizował także wielkie dzieła literackie jak "Popioły", "Wesele", "Panny z wilka", czy "Pana Tadeusza". Wajda był senatorem w latach 1989-1991. Otrzymał Order Orła Białego

d35ffwt

Źródło: (WawaLove.pl/PAP)

d35ffwt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35ffwt