Trwa ładowanie...

Pożegnanie z Sezamem

Budynek stojący na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej od 1969 roku przechodzi do historii

Pożegnanie z Sezamem
d22gvvm
d22gvvm

Sezam - wizytówka tzw. Ściany Wschodniej - już 10 sierpnia zostanie zamknięty, następnie zburzony. Budynek stojący na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej od 1969 roku przechodzi do historii.

Spółdzielczy Dom Handlowy Sezam, to miejsce kultowe, kiedyś symbol nowoczesności, dziś zniszczony pawilon przeznaczony do rozbiórki. Świadek zmieniających się ustrojów politycznych, stylów, mód, ludzkich potrzeb i marzeń. Przez 45 lat był miejscem pracy, tworzył charakter okolicy, kolejne pokolenia łączyły z nim swoje wspomnienia. Stali klienci mówią o nim „sklep bliski człowiekowi”. Wydarzenie to ostatnia, niepowtarzalna okazja by odwiedzić i pożegnać SDH Sezam w jego starej odsłonie, podzielić się wspomnieniem, podziękować.

W programie imprezy przewiduje się:

  1. Oficjalne pożegnanie Sezamu;
  2. Podziel się Wspomnieniem - pamiątkowe wywiady i zdjęcia;
  3. Pokaz filmu „Przepraszam czy tu biją” - kręconego w Sezamie w 1976 r.;
  4. Zamknięcie Sezamu.
d22gvvm

Wydarzenie jest częścią projektu „Sezam” realizowanego przez WSS Śródmieście razem z wykładowcami i studentami z Pracowni Struktur Mentalnych działającej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną (ASP Warszawa). Projekt zakłada badania wizualne SDH Sezam, jego historii i przeobrażeń jakie przechodzi pod względem architektonicznym i społecznym w szerszym kontekście kulturowym.

Kiedy: 10 sierpnia (niedziela) 2014 r., godz. 12:00-16:00

Gdzie: SDH Sezam, ul. Marszałkowska 126

WSTĘP WOLNY

d22gvvm

Rozbiórka budynku rozpocznie się już w poniedziałek. W jego miejsce powstanie nowy. „Centrum Marszałkowska” będzie pierwszym budynkiem komercyjnym w Polsce, zintegrowanym ze stacją metra. Projekt biurowca zakłada dopasowanie kubatury budynku do pierzei ulicy Marszałkowskiej i wpisanie go w koncepcję Ściany Wschodniej. Inwestor zapowiedział zachowanie charakterystycznych elementów D.H Sezam, które zostaną odrestaurowane i zaadaptowane we wnętrzu nowej inwestycji.

Po okresie przygotowawczym, w którym porządkowane będzie wnętrze budynku, zabezpieczone zostaną m.in. przewody elektryczne i kanalizacja wodna, rozpoczną się właściwe prace rozbiórkowe, które zgodnie z planem potrwają do przełomu roku 2014-2015. BBI Development S.A. szacuje, że na początku przyszłego roku możliwy będzie start realizacji projektu, a sam etap budowy zajmie około 2 lat. Na czas prac budowlanych wzniesiono specjalną betonową konstrukcję, która pozwoli na bezkolizyjne korzystanie z wejścia na stację II linii metra.

Budynek Centrum Marszałkowska powstanie na działce o powierzchni 2 920 m2 i będzie składał się z 10 kondygnacji naziemnych oraz 3 podziemnych. Obiekt zaoferuje łącznie ponad 13,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni usługowo-biurowej, która zostanie wykorzystana na lokale handlowe na poziomach -1, 0 i +1 oraz nowoczesne biura na poziomach +2 do +9. Dwa najniższe piętra zostaną przeznaczone na parking mieszczący 106 miejsc postojowych. Budynek będzie miał ok. 41 metrów wysokości.

d22gvvm

Projekt inwestycji przygotowała pracownia Juvenes-Projekt należąca do grupy BBI Development S.A.

d22gvvm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22gvvm