Trwa ładowanie...
dnkuzb5

Pożegnanie z Sezamem

Budynek stojący na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej od 1969 roku przechodzi do historii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pożegnanie z Sezamem
dnkuzb5

Sezam - wizytówka tzw. Ściany Wschodniej - już 10 sierpnia zostanie zamknięty, następnie zburzony. Budynek stojący na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej od 1969 roku przechodzi do historii.

Więcej: W niedzielę zamkną Sezam. Na zawsze!

Spółdzielczy Dom Handlowy Sezam, to miejsce kultowe, kiedyś symbol nowoczesności, dziś zniszczony pawilon przeznaczony do rozbiórki. Świadek zmieniających się ustrojów politycznych, stylów, mód, ludzkich potrzeb i marzeń. Przez 45 lat był miejscem pracy, tworzył charakter okolicy, kolejne pokolenia łączyły z nim swoje wspomnienia. Stali klienci mówią o nim „sklep bliski człowiekowi”. Wydarzenie to ostatnia, niepowtarzalna okazja by odwiedzić i pożegnać SDH Sezam w jego starej odsłonie, podzielić się wspomnieniem, podziękować.

dnkuzb5

W programie imprezy przewiduje się:
1. Oficjalne pożegnanie Sezamu;
2. Podziel się Wspomnieniem - pamiątkowe wywiady i zdjęcia;
3. Pokaz filmu „Przepraszam czy tu biją” - kręconego w Sezamie w 1976 r.;
4. Zamknięcie Sezamu.

Wydarzenie jest częścią projektu „Sezam” realizowanego przez WSS Śródmieście razem z wykładowcami i studentami z Pracowni Struktur Mentalnych działającej na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną (ASP Warszawa). Projekt zakłada badania wizualne SDH Sezam, jego historii i przeobrażeń jakie przechodzi pod względem architektonicznym i społecznym w szerszym kontekście kulturowym.

Kiedy: 10 sierpnia (niedziela) 2014 r., godz. 12:00-16:00

Gdzie: SDH Sezam, ul. Marszałkowska 126

dnkuzb5

WSTĘP WOLNY

Rozbiórka budynku rozpocznie się już w poniedziałek. W jego miejsce powstanie nowy. „Centrum Marszałkowska” będzie pierwszym budynkiem komercyjnym w Polsce, zintegrowanym ze stacją metra. Projekt biurowca zakłada dopasowanie kubatury budynku do pierzei ulicy Marszałkowskiej i wpisanie go w koncepcję Ściany Wschodniej. Inwestor zapowiedział zachowanie charakterystycznych elementów D.H Sezam, które zostaną odrestaurowane i zaadaptowane we wnętrzu nowej inwestycji.

Po okresie przygotowawczym, w którym porządkowane będzie wnętrze budynku, zabezpieczone zostaną m.in. przewody elektryczne i kanalizacja wodna, rozpoczną się właściwe prace rozbiórkowe, które zgodnie z planem potrwają do przełomu roku 2014-2015. BBI Development S.A. szacuje, że na początku przyszłego roku możliwy będzie start realizacji projektu, a sam etap budowy zajmie około 2 lat. Na czas prac budowlanych wzniesiono specjalną betonową konstrukcję, która pozwoli na bezkolizyjne korzystanie z wejścia na stację II linii metra.

Budynek Centrum Marszałkowska powstanie na działce o powierzchni 2 920 m2 i będzie składał się z 10 kondygnacji naziemnych oraz 3 podziemnych. Obiekt zaoferuje łącznie ponad 13,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni usługowo-biurowej, która zostanie wykorzystana na lokale handlowe na poziomach -1, 0 i +1 oraz nowoczesne biura na poziomach +2 do +9. Dwa najniższe piętra zostaną przeznaczone na parking mieszczący 106 miejsc postojowych. Budynek będzie miał ok. 41 metrów wysokości.

dnkuzb5

Projekt inwestycji przygotowała pracownia Juvenes-Projekt należąca do grupy BBI Development S.A.

dnkuzb5

Podziel się opinią

Share
dnkuzb5
dnkuzb5