ycipk-3r7wcc

Poznaj największych rozrabiaków Targówka!

Golem, Ciduch, Dziad Chrabas czy Pępulek Oranżadka 60 lat temu wzbudzali strach w dzielnicy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poznaj największych rozrabiaków Targówka!
ycipk-3r7wcc

Już w najbliższą niedzielę w Domu Spotkań z Historią będzie można obejrzeć dwa filmy o warszawskim Targówku, w latach 50. jednej z najbardziej zaniedbanych stołecznych dzielnic. W pierwszym - "Gdzie diabeł mówi dobranoc" ( z roku 1955) w reżyserii K. Karabasza i W. Ślesickiego zobaczymy miejsca, których już nie ma: miejscowy bazar, Choleryczniak, kirkut, Bar Bródnowski, grząskie ulice i drewniane domy. Poznamy też najgroźniejszych ówczesnych łobuzów: Golema, Ciducha, Dziada, Chrabasa Llub Pępulka Oranżadkę (pseudonimy podajemy za portalem Tagrówek.info)

Drugi film - "Warszawskie gołębie" (z 1988 roku) Henryka Bielskiego to wzruszająca opowieść o przemijaniu. Rodzina Wacława Kaczmarskiego od wielu pokoleń mieszka na warszawskim Targówku. Bohater, tak jak ojciec i dziadek, hoduje gołębie. Chwile spędzane z ptakami są dla niego ucieczką od codziennych kłopotów. Tymczasem Targówek się rozbudowuje, stare rudery są burzone, powstają nowe gmachy. Kaczmarski dostaje nowe mieszkanie na Ursynowie.

Szykuje się więc wspaniała podróż w czasie. I to za darmo!

ycipk-3r7wcc

“Kino, kawa i Warszawa”
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20,
niedziela (10 lutego), godz. 16.00 Wstęp wolny

Jak zawsze w cyklu "Kino, kawa i Warszawa" dzieci w czasie seansu mogą uczestniczyć w warsztatach historyczno-plastycznych.

Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3r7wcc

ycipk-3r7wcc
ycipk-3r7wcc