Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
teatr
21-11-2019 13:39

Prapremierowy PeKiN w Teatrze Żydowskim

Premiera sztuki "PeKiN" autorstwa Agaty Biziuk i w jej reżyserii odbędzie się już 28 listopada w warszawskim Teatrze Żydowskim. Spektakl powstaje w koprodukcji Teatru PAPAHEMA i Teatru Żydowskiego. Spektakl inspirowany historią Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Prapremierowy PeKiN w Teatrze ŻydowskimŹródło: Materiały prasowe
d2abnu8
d2abnu8

Pałac Kultury i Nauki od ponad sześćdziesięciu lat jest świadkiem i uczestnikiem historii. "Podarunek od Stalina" jednych fascynuje, innych zraża, jest jednak popkulturowym symbolem Warszawy. Pałac daje schronienie wielu instytucjom, jest też ważnym miejscem spotkań warszawiaków i przyjezdnych.

Spektakl "PeKiN" opowiada historię budynku, a zarazem historię Polski w szerokim kontekście - socjologicznym, estetycznym, emocjonalnym. Ten spektakl to wycieczka w czasie i przestrzeni, w której przewodnikiem jest Wiatr Historii, a eksponatami - ludzie, rzeźby i duchy. To opowieść o postawie wobec komunizmu i transformacji, o lękach i kompleksach, spełnionych i niespełnionych marzeniach, a także o tym, że stosunki polsko-żydowskie stanowią istotny element naszej zbiorowej tożsamości.

Spektakl w konwencji niestroniącego od żartu stylistycznego collage'u ukazuje zjawisko, jakim jest Pałac Kultury i Nauki, w całej jego złożoności.

- Zapraszamy na plac budowy, który pochłonął gęstą zabudowę przedwojennej Warszawy. Wysłuchamy żydowskiej kołysanki, która ukoić ma duchy sierot, podopiecznych Janusza Korczaka, błąkające się po Placu Defilad. Weźmiemy udział w lekcji pływania odbywającej się na pałacowym basenie, zajrzymy do Sali Kongresowej, w której haniebne, antyżydowskie przemówienie wygłasza właśnie Władysław Gomułka. W planie wycieczki mamy też clubbing z Bierutem i ostatni zjazd PZPR – zaprasza na premierowe spektakle Agata Biziuk, reżyserka spektaklu i autorka sztuki.

PeKiN

Spektakl inspirowany historią Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie

tekst i reżyseria: Agata Biziuk
scenografia: Ľudmila Bubánová
muzyka: Natasza Topor
ruch sceniczny: Anna Sawicka-Hodun
reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
obsada: Monika Soszka, Daniel "Czacza" Antoniewicz, Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel

d2abnu8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2abnu8