Trwa ładowanie...

Premiera filmu "Dom Warszawa - Meksyk"

Dlaczego Meksykanie decydują się na przeprowadzkę do Warszawy? Co ciągnie Polaków do Meksyku?

Share
Premiera filmu "Dom Warszawa - Meksyk"
d3wzndt

11 października 2013 roku o godzinie 20.15 w kinie Iluzjon - Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie odbędzie się pokaz premierowy filmu dokumentalnego „Dom: Warszawa – Meksyk” Eli Chrzanowskiej, debiutującej absolwentki łódzkiej Szkoły Filmowej. „Dom: Warszawa - Meksyk” to podróż po dwóch miastach: Warszawie i Meksyku. Bohaterami-przewodnikami są Polacy w Mieście Meksyk i Meksykanie w Warszawie.

Pomysł na film narodził się, gdy reżyserka poznała Meksykanina mieszkającego w Warszawie.* Nie mogłam jednak zrozumieć dlaczego zostawił ten gorący i kolorowy kraj dla zimnej i szarej wówczas Polski. Spacerując ulicami Warszawy w ciepłym płaszczu, owinięta wełnianym szalikiem, słuchając meksykańskiej salsy, zaczęłam przypominać sobie Miasto Meksyk i widzieć różnice między tymi dwoma miejscami - mówi Ela Chrzanowska - Tu żyje dwa miliony mieszkańców, tam dwadzieścia pięć, tu działa jedna linia metra, tam dwanaście, tu życie toczy się wewnątrz budynków, tam głównie na ulicy, tu jest teraz zimno, tam jest ciepło.* Jak widzą Warszawę Meksykanie żyjący tu? I co tu robią? A jak widzą Miasto Meksyk Polacy? Co ich tam przyciągnęło oprócz słońca? To był początek rodzącego się pomysłu na film dokumentalny o życiu w dwóch odległych od siebie miastach oczami osób z różnych kultur: Meksykanina mieszkającego w Warszawie oraz Polaka w Mieście Meksyk.

Bohaterowie pokażą nam koloryt miejsc, które zamieszkują na emigracji, a także proces adaptacji w odmiennej kulturze. Ludzie ci, wywodzący się z rożnych pokoleń, środowisk, o rozmaitych doświadczeniach zawodowych i osobistych, ujawniają swoje tęsknoty, obawy oraz definiują własne pojęcie domu. Elementem łączącym historie bohaterów jest miniwykład dr. Andrzeja Kruszewicza, ornitologa i dyrektora warszawskiego ZOO. Film Eli Chrzanowskiej poetycko przedstawia ludzkie losy, opowiadając tym samym, o osobistej wędrówce autorki do nieznanego jej wcześniej świata, dzięki któremu próbuje odkryć własną drogę.

d3wzndt

Bilety na premierę w cenie 13 zł dostępne są online: www.iluzjon.fn.org.pl oraz w kasie kina Iluzjon czynnej codziennie od godz. 11.00. Rezerwacje telefonicznie: 22 462 72 60 i mailowo: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl. WawaLove.pl jest patronem tego wydarzenia.Więcej informacji znajdziecie na stronie filmu . Zobaczcie także zwiastun filmu .


Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3wzndt

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wzndt
d3wzndt