Trwa ładowanie...

Prezes IPN: "z Powązek znikną groby zdrajców Polski". Powstanie Panteon Żołnierzy Niezłomnych?

Jarosław Szarek "nie ma wątpliwości co do konieczności usunięcia z warszawskich Powązek Wojskowych grobów zdrajców polskiej racji stanu".

Prezes IPN: "z Powązek znikną groby zdrajców Polski". Powstanie Panteon Żołnierzy Niezłomnych?
d2qpto6
d2qpto6

"Na terenie narodowej nekropolii nie ma miejsca dla ludzi, którzy zaprzedali się obcemu mocarstwu" - miał powiedzieć prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jerzemu Bukowskiemu. Z kolei filozof proponuje przeniesienie "komunistycznych dygnitarzy do mniej eksponowanych kwater lub do grobowców rodzinnych".

Filozof Jerzy Bukowski napisał dla RMF24.pl, że "prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek przyznał publicznie, że nie ma wątpliwości co do konieczności usunięcia z warszawskich Powązek Wojskowych grobów zdrajców polskiej racji stanu”. Chodzi o groby m.in. Bolesława Bieruta, Juliana Marchlewskiego, Karola Świerczewskiego.

Gdy tylko Szarek objął stanowisko prezesa IPN, Bukowski wystosował do niego apel o dekomunizację Powązek. W zeszłym tygodniu ponowił prośbę. Tej decyzji od dawna domaga się również Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Bukowski chce też nowelizacji prawa nakazującego uzyskanie zgody rodziny na ekshumację jej przodka. A także popiera pomysł pozbawienia stopni wojskowych niektórych generałów m.in. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

Powstanie Panteon

Bukowski w imieniu POKiN apeluje o stworzenie na Powązkach "Panteonu Żołnierzy Niezłomnych". Zdaniem filozofa "komuniści przegrali przede wszystkim wojnę o pamięć. Zwycięzcami są Niezłomni. Bo choć fizycznie wyeliminowani, z przestrzelonymi czaszkami, przykryci ziemią i późniejszymi grobami, ze zmiażdżonymi kośćmi, wrócili do nas w chwale".

d2qpto6

"Nie może bowiem być tak, że ludzie wiernie i z tragicznymi dla Polski skutkami służący Sowietom nadal spoczywają obok uczestników walk o niepodległość, którzy często ginęli z ich rozkazów. Narodowa nekropolia jest miejscem wiecznego snu bohaterów, a nie najeźdźców, namiestników obcych mocarstw, zdrajców i zaprzańców" – napisał dla RMF24.pl.

źródło: RMF24.pl

d2qpto6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qpto6