Trwa ładowanie...

Prezydent Komorowski nie chce patronować Paradzie Równości

Zastanawiał się od grudnia, w końcu odmówił

Share
Prezydent Komorowski nie chce patronować Paradzie Równości
ddbuxb4

„Różnorodni równoprawni” to hasło tegorocznej Parady Równości. Manifestacja wyruszy w sobotę 15 czerwca o godzinie 15:00 spod Sejmu RP i zakończy się na parkingu przy ul. Kruczej za D.H. Smyk.

O honorowy patronat nad wydarzeniem zostali poproszeni zarówno Prezydent Bronisław Komorowski, jak i Prezedent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Stołeczna włodarzyni co roku odmawia argumentując, że nigdy nie obejmie swoim patronatem manifestacji. Nie przeszkodziło jej to objąć nim I Paradę Labradorów w 2009 roku. Z kolei *Prezydent Komorowski nie podał żadnej przyczyny odmowy*.

Parady Równości odbywają się w całej Europie. W innych krajach patronują im prezydenci miast i państw. Na Wschodzie - w Rosji, Łotwie czy na Ukrainie - są zakazywane lub spychane na peryferia. Na Białorusi są z kolei nielegalne.

Jak jest w Polsce? W 2004 i 2005 roku ówczesny Prezydent Warszawy Lech Kaczyński zakazał Parady Równości. Odbyła się wtedy jedynie w formie wieców. W 2007 roku Trybunał w Strasburgu stwierdził, że zakaz naruszył wolność zgromadzeń gwarantowaną przez Europejską Konwencję Praw Człowieka.

ddbuxb4

Parada Równości przejdzie ulicami polskiej stolicy 15 czerwca. Odbędzie się już po raz 13.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
ddbuxb4

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddbuxb4
ddbuxb4