Prezydent stolicy: "To próba zamknięcia ust mieszkańcom". Rada Warszawy odwoła się do WSA

"Nie odpuścimy, pójdziemy walczyć do sądu"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent stolicy: "To próba zamknięcia ust mieszkańcom". Rada Warszawy odwoła się do WSA

Rada Warszawy odwoła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od decyzji wojewody mazowieckiego dotyczącej uchwały zarządzającej referendum ws zmiany granic stolicy - zapowiedziały przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. 

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera **stwierdził w czwartek nieważność uchwał Rady Warszawy** i Rady Podkowy Leśnej w sprawie referendów dotyczących zmiany granic Warszawy. Uznał natomiast, że uchwała Rady Legionowa jest zgodna z prawem. 

- To jest kruczek prawny;: pan wojewoda czekał do ostatniego dnia, a wcześniej wstrzymał uchwałę Rady Warszawy. Można powiedzieć, że było mu wolno, ale to nie wypada, mógł - skoro miał takie przekonanie - wcześniej to ogłosić - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Gronkiewicz-Waltz

- Pójdziemy oczywiście - Rada Warszawy - do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, bo ważne, by wykładnię z korzystania z prawa do referendum, do demokracji bezpośredniej zrobił sąd, a nie organ wykonawczy jakim jest pan wojewoda - zapowiedziała prezydent stolicy. 

Dodała, że w stolicy to "Rada Warszawy jest tym organem, który jest suwerenem". - PiS często powołuje się na suwerena - Rada Warszawy jest suwerenem w Warszawie i chciała dać możliwość wypowiedzenia się mieszkańcom. Niestety rząd - bo wojewoda jest przedstawicielem rządu - to uniemożliwił - powiedziała Gronkiewicz-Waltz. 

Z kolei przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska (PO) poinformowała, że rozpoczęła już zbieranie podpisów pod wnioskiem o nadzwyczajną sesję Warszawy. - Nie odpuścimy, pójdziemy walczyć do sądu - zapowiedziała. 

Wojewoda mazowiecki uzasadniając stwierdzenie nieważności uchwał rad Warszawy i Podkowy Leśnej, uzasadniał, że referendum lokalne dot. utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic może być przeprowadzone tylko z inicjatywy mieszkańców, natomiast niedopuszczalne jest przeprowadzenie takiego referendum na wniosek rady, jak zrobiła Warszawa i Podkowa Leśna. Samorządy - przekonywał wojewoda - powołały się na przepisy ustawy o referendum lokalnym, a pominęły zapisy ustawy o samorządzie gminnym.

Przeczytajcie:  26 marca nie będzie referendum ws. poszerzenia granic Warszawy

Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.