Projekt panteonu na Łączce znów plagiatem?

Poprzedni przypominał krematorium w Sztokholmie, ten - pomnik w Berlinie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Projekt panteonu na Łączce znów plagiatem?
WP

To już drugi projekt panteonu na Łączce i drugie oskarżenie o plagiat. Panteon-muzeum ma upamiętniać Żołnierzy Wyklętych - ofiary komunizmu - żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Jego otwarcie jest planowane 27 września - w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Nie zostało więc zbyt wiele czasu, a innych problemów także nie brakuje. 

Zdobywcy w pierwszego miejsca w konkursie zostali oskarżeni o plagiat. Projekt architektów Leszka Maksyma Czai, Izabeli Tomczak i Piotra Kuflewskiego z Warszawy przypominał zbyt bardzo koncepcję krematorium w Sztokholmie z 2009 r., autorstwa duńskich architektów. Nagrodę unieważniono, a architektów usunięto z konkursu.

Na początku kwietnia wybrano drugi projekt. Praca Jana Kuki i Michała Dębka to 36 kamiennych bloków, a na nich wyryty krzyż, polskie godła i inskrypcje. Tutaj jednak też pojawiło się podejrzenie o plagiat...  - Istnieje podejrzenie, że jest to plagiat Pomnika Ofiar Holokaustu w Berlinie - powiedział dziennikarzom "Rzeczpospolitej" prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański. Zastrzeżenia do praw autorskich projektu zgłaszają też autorzy koncepcji Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które ma powstać w Ostrołęce. 

WP
Podziel się

Pomnik Ofiar Holokaustu w Berlinie. Fot.  eleephotography  /  photo on flickr  

 

Zobacz:  Na Powązkach powstanie Panteon Narodowy dla ofiar komunizmu

WP
Podziel się
Podziel się
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP