Trwa ładowanie...

Protest niepełnosprawnych przed kancelarią Morawieckiego. "To hańba dla rządu PiS"

"Hańba", "oszuści", "500 zł bez kryterium" - takie okrzyki wznosili dorośli niepełnosprawni i ich rodzice przed kancelarią premiera Mateusza Morawieckiego. W środę odbył się tutaj protest. Niepełnosprawni domagali się zniesienia kryterium dochodowego

Protest niepełnosprawnych przed kancelarią Morawieckiego. "To hańba dla rządu PiS"Źródło: PAP, fot: Rafał Guz
d20h1db

- Jesteśmy tutaj, bo rząd polski znalazł pieniądze dla wszystkich dzieci, ale dla niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji zaoferował 500 zł z kryterium dochodowym - powiedziała w czasie protestu Iwona Hartwich, mama niepełnosprawnego Jakuba. Kobieta jest także kandydatką Koalicji Obywatelskiej do Sejmu z Torunia.

- Gdzie są pieniądze z Funduszu Solidarnościowego? Śmiecie twierdzić, że nie macie 500 zł do renty socjalnej dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji? To wstyd i hańba dla tego rządu - dodała Hartwich. Kolejna z występujących osób przypomniała, że rząd jest zobowiązany do opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Rodzice dorosłych osób niepełnosprawnych domagają się zniesienia kryterium dochodowego przy wypłacie 500 plus dla swoich dzieci.

d20h1db

- Domagamy się, aby dodatek 500+ był wypłacany bez kryterium dochodowego oraz żeby został połączony z rentą socjalną i razem wypłacany. Tylko wtedy mamy gwarancję wypłacania tych pieniędzy - powiedziała Wirtualnej Polsce Iwona Hartwich. Renta socjalna to pieniądze przyznawane dorosłym osobom całkowicie niezdolnym do pracy i wynosi w tej chwili 1100 zł brutto.

"Upokarzające procedury"

Protestującym chodzi też o to, aby niepełnosprawni nie musieli ponownie stawiać się przed komisją lekarską i składać dokumenty. - To jest dla nich poniżające i upokarzające - dodaje Hartwich.

Aktywistka RON podkreśla, że każda rodzina ze zdrowym dzieckiem otrzymuje od państwa 500 plus bez względu na dochody. Poza tym jej zdaniem jest to karanie niepełnosprawnych za aktywność zawodową, bo pracujący nawet na pół etatu nie mają szans na otrzymanie dodatku w pełnej wysokości.

- Pomimo znacznej niepełnosprawności, ale przy określonym wsparciu, niektóre z naszych dorosłych już dzieci podejmują trud zatrudnienia. Taka aktywność jest również formą uspołeczniania, niezbędną dla tych osób. Nie wolno ich za to karać, pozbawiając symbolicznej pomocy finansowej ze strony państwa - dodaje Hartwich.

d20h1db

Na majowej konwencji wyborczej PiS obiecał wypłatę stałego dodatku w wysokości 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych powyżej 18. roku życia, całkowicie niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Program rusza od 1 października tego roku, ale wniosek o dodatek jest już dostępny na stronie internetowej ZUS i w oddziałach.

Świadczenie przysługuje w wysokości nie wyższej niż 500 zł, a łączna kwota tego świadczenia i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1,6 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d20h1db
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20h1db