Trwa ładowanie...

Protest pracowników sądownictwa. Wyszli na ulice, żądają podwyżek

Pracownicy sądów i prokuratur manifestują na ulicach Warszawy. Domagają się zwiększenia płac. Ponad 3 tys. osób ruszyło sprzed Ministerstwa Finansów do Kancelarii Premiera.

Share
Protest pracowników sądownictwa. Wyszli na ulice, żądają podwyżekŹródło: PAP, fot: Jakub Kaminski
d2634na

Mobilizacja pracowników sądów i praokuratur zaczęła się już w grudniu ubiegłego roku. Teraz postanowili przyjechać do Warszawy i walczyć o podwyżki. Manifestacja połączona z przemarszem rozpoczęła się około południa przed Ministerstwem Finansów. Stamtąd protestujący ruszyli w kierunku Kancelarii Premiera.

Czytaj też: <a href="https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protest-pracownikow-sadow-wiekszosc-spraw,178,0,2423730.html" target="_blank">Protest pracowników sądów. "Większość spraw jest odwoływanych"</a>

Protestujący trąbili i gwizdali. Machali też transparentami. Na większości widnieją hasła: "Solidarność", ale pojawił się też taki z napisem: "Mateusz, wajchę przełóż".

Protestujący swoją manifestację nazwali "ostatkami u premiera". Organizacją protestu zajął się MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa przy współudziale Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP w Warszawie, NSZZ Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP w Poznaniu i Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Sądów Rejonowych w Łodzi.

Zobacz też: Jak pozyskać klienta w internecie

Pracownicy sądów i prokuratur domagają się m.in. podwyższenia płac, nowej ustawy oraz mnożnika przy wyliczaniu ich pensji. Manifestuje tak zwana kadra pomocnica wymiaru sprawiedliwości.

d2634na

Czytaj również: <a href="https://www.money.pl/gospodarka/obietnice-pis-rozsierdzily-nauczycieli-zapowiadaja-dotkliwy-strajk-6353336687343233a.html" target="_blank">Obietnice PiS rozsierdziły nauczycieli</a>

Jak zaznacza "Rzeczpospolita", jednym z punktów zapalnych, który doprowadził do protestu na ulicach Warszawy, było zaprzestanie prac nad projektem ustawy o modernizacji prokuratury. Ten został skierowany do Rady Ministrów przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

Ci z protestujących, których w Warszawie zabrakło, o godz. 12:00 odeszli od biurek. Przed budynkami sądów i prokuratur organizowali spotkania z lokalnymi organizacjami związkowymi.

Co więcej, w niektórych miastach, jak w Krakowie, Gdyni, Wrocławiu i Bytomiu zaplanowano manifestacje, które odbędą się po godzinach pracy.

Czytaj także: <a href="https://www.money.pl/pieniadze/solarium-i-sauna-w-sadzie-prokuratura-sprawdza-wydatki-6345958025959041a.html" target="_blank">Solarium i sauna w sądzie. Prokuratura wyjaśnia</a>

Związkowcy, powołując się na zebrane przez siebie dane, twierdzą, że średnie wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w 357 prokuraturach rejonowych to 1870 zł brutto, a w 45 prokuraturach okręgowych 1/3 zatrudnionej kadry zarabia mniej niż 2,5 tys. zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2634na
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2634na
d2634na