Trwa ładowanie...
d1d1xd4

"Protestujemy, bo pamiętamy". Uczestniczki Powstania przeciw homofobii

Dwie uczestniczki Powstania Warszawskiego udostępniły w sieci krótkie nagranie, w którym powtarzają słowa: "My, uczestniczki Powstania Warszawskiego, protestujemy, bo pamiętamy".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Walczyły w Powstaniu, teraz sprzeciwiają się homofobii (fot. Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi - Facebook)
Warszawa. Walczyły w Powstaniu, teraz sprzeciwiają się homofobii (fot. Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi - Facebook)
d1d1xd4

Zaledwie dwa dni przed 76. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek" oraz Anna Przedpełska-Trzeciakowska ps. "Grodzka", które w roku 1944, walczyły o wolność stolicy, postanowiły sprzeciwić się nagonce na osoby homoseksualne.

Powstanie Warszawskie. "Tamten faszyzm pochłonął miliony istnień"

W Internecie ukazało się 35 minutowe wideo, w którym kobiety w powstańczych opaskach mówią na przemian następujące słowa:

d1d1xd4

"My, uczestniczki Powstania Warszawskiego, protestujemy, bo pamiętamy. Najpierw był różowy trójkąt, potem gwiazda, a na końcu my, powstańcy. Tamten faszyzm pochłonął miliony istnień, a teraz, gdy mówi się, że osoby LGBT to nie ludzie, otwiera się równie przerażającą perspektywę wykluczenia. W czasie powstania walczyliśmy o szacunek i godność dla wszystkich ludzi, dla wszystkich. Nie bądź obojętny".

"Zobacz także: Edyta Górniak o wizycie w patriotycznej stacji. "Zaskoczyło mnie, że moje 'gay community' tego nie zrozumiało""

Jest to zapewne odpowiedź na niedawne słowa Andrzeja Dudy, który w czasie kampanii prezydenckiej powiedział, że LGBT to ideologia, nie ludzie.

d1d1xd4

Pod koniec udostępnionego nagrania widoczna jest także grafika, ukazująca człowieka z tęczową flagą. Osoba jest atakowana przez kilka czarnych postaci. Z pomocą finalnie przychodzi mu biała postać.

Pomysłodawcą nagrania jest stowarzyszenie Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi.

Zarówno Wanda Traczyk-Stawska ps. "Pączek", jak i Anna Przedpełska-Trzeciakowska ps. "Grodzka" w czasie Powstania Warszawskiego miały zaledwie 17 lat. Wanda była łączniczką-strzelcem, natomiast Anna jako sanitariuszka, ratowała rannych żołnierzy.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1d1xd4

Podziel się opinią

Share
d1d1xd4
d1d1xd4